Jednání mezi ministerstvem a Agrární komorou zkrachovala, protest bude

Zemědělci budou 13. října protestovat. Ani páteční jednání mezi Agrární komorou a ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem totiž nesplnilo jejich požadavky. Agrárníci chtějí navýšení přímých plateb na 90 procent, jak podle nich už dříve slíbila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Veleba | Zdroj: ČTK

Farmářům se nelíbí navrhovaný rozpočet ministerstva zemědělství pro rok 2009. Ten je o 9 miliard nižší než letošní, protože vláda se snaží snižovat deficitní hospodaření státu. Podle šéfa Agrární komory Jana Veleby stát sebral nejvíc peněz právě resortu zemědělství, zatímco rozpočty jiných ministerstev šly nahoru.

Čeští zemědělci chtějí dosáhnout na 90 procent úrovně přímých plateb, které dostávají farmáři v Rakousku nebo Německu. Podle navrženého rozpočtu by ale obdrželi jen 78 procent. Ministr Gandalovič prý při dnešním jednání připustil, že by mohl najít v Pozemkovém fondu zhruba miliardu a o tu platby navýšit. To ale zemědělcům nestačí.

Ministr zároveň namítá, že přímé platby nejsou pro agrárníky jediným zdrojem financí. "Zatímco u těch přímých plateb Česká republika a nové země mají horší podmínky, to je prostě proto, že jsme do Evropské unie vstoupili později, tak máme možnost čerpat z takzvaného Programu rozvoje venkova, což jsou investiční peníze. Vedle těchto peněz máme ještě Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond."

Prezident Agrární komory Jan Veleba popsal, jak bude protest vypadat: "13. října od osmi hodin na území České republiky uděláme celorepublikové protestní akce. Ty budou spočívat ve výjezdu zemědělské mechanizace na komunikace. Udělá se to samozřejmě tak, abychom neporušili zákon. Bude to akce masovějšího charakteru - bude na většině území republiky."

Zemědělci budou protestovat i v Praze. Konkrétní podobu ale komora teprve řeší. Důvodem je náročnost organizování takové akce v ulicích metropole. Veleba ale nepředpokládá, že by blokovali úřad vlády nebo ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo jejich rozhodnutí respektuje, jak potvrdil mluvčí Petr Vorlíček. "My s tím protestem samozřejmě nesouhlasíme, nemáme pocit, že by byl adekvátní odpovědí v této situaci, ale každý na to má právo."

Agrárníci připouštějí, že říjnový protest nemusí být poslední. Vše bude záležet na dalších jednáních o státním rozpočtu na příští rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Janem Velebou a Petrem Gandalovičem jsme hovořili v pátečním Radiofóru

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme