Jednání nikam nevedou. V březnu odcházíme, vzkázali lékaři

Dnešní jednání o situaci ve zdravotnictví skončila bez výsledků. Lékařské odbory nepřijaly návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ten ještě zkouší obrátit se přímo na jednotlivé lékaře otevřeným dopisem. Nespokojení doktoři ale prohlásili, že už je více méně rozhodnuto. K 1. březnu nemocnice opustí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Lékaři teď podle člena předsednictva Lékařského odborového klubu (LOK) Miloše Volemana budou jen vyčkávat a 1. března nemocnice opustí. „Pokud nedojde k dalšímu vývoji, tak ano,“ zdůraznil Voleman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman a předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák v odpoledních Ozvěnách dne.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Václava Šmatláka ale jde o to, jestli jde skutečně všem o dosažení dohody. „Pan ministr zdravotnictví ve svém veřejném příslibu zaručil lékařům od 1. března navýšení mezd o pět až osm tisíc korun, s tím že od 1.1.2012 bude průměrná mzda lékařů šedesát tisíc korun. Navíc výrazné omezení přesčasů. Podle mě je to kompromisní nabídka,“ řekl Šmatlák.

S tím ale Voleman nesouhlasí. „Od členské základny jsme dostaly v úterý jasně definovaný mandát dále neustupovat, takže v tomto ohledu dneska další ústup nebyl možný. Ministerstvo vědělo, že náš mandát je takto limitovaný. A vědělo, že nemáme možnost jejich nabídku přijmout, i kdybychom třeba chtěli,“ zdůraznil.

Omezení plánovaných operací

Ministrova nabídka ale přesto trvá dál. Začínajícím lékařům garantuje zvýšení platů o pět a zkušeným o osm tisíc korun. Doktoři mají týden na to, aby návrh přijali a výpověď stáhli. Potom začne vedení resortu připravovat krizový plán.

Poslanci ODS ministra podpořili. Opoziční ČSSD i vědecká rada lékařské komory naopak Hegera i nespokojené lékaře vyzvaly, aby spolu dál hledali kompromis. Vědci ale zdůraznili, že požadavky nemocničních lékařů podporují.

Odchody nespokojených lékařů budou mít podle poslance za ODS Marka Šnajdra určitě negativní dopad na pacienty. Podle něj se budou muset od března snížit především počty plánovaných výkonů a operací.

„Je potřeba jako prioritu stanovit akutní výkony. To znamená, že když je někdo vážně poraněn, vážně nemocen, tak musí mít přednost. To všechno pravděpodobně nastane. Je potřeba rychle začít pracovat na restrukturalizaci. Já na druhou stranu nevěřím, že 3800 lékařů z českého zdravotnictví odejde,“ prohlásil Šnajdr.

Voleman nicméně tvrdí, že zodpovědnost za tuto situaci pak ponese vláda a lidé, kteří rozhodují. „To si to budou muset sami před sebou zodpovědět,“ dodal člen předsednictva Lékařského odborového klubu.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme