Jednání o koalicích začala ve většině krajů námluvami mezi ČSSD a KSČM

Jen několik hodin po vyhlášení výsledků voleb se začínají formovat koalice v krajských zastupitelstvech. Ve většině zastupitelstev získali pohodlnou většinu sociální demokraté s komunisty a zřejmě tam vzniknou levicové koalice. Šanci na účast v některých krajských vládách však mají i lidovci, zemanovci nebo regionální koaliční uskupení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočeský hejtman Jiří Zimola v českobudějovickém sídle ČSSD | Zdroj: ČTK

Povolební vyjednávání už začala například v Karlovarském kraji. Tam už jednala vítězná KSČM se sociálními demokraty.

Strany zatím řeší priority volebních programů, shodly se například na tom, že nebudou privatizovat nemocnice, a také na oblasti školství.

O tom, kdo obsadí křeslo hejtmana a náměstků, zatím politici neřešili. Obě strany se na to chtějí zaměřit až při dalším jednání naplánovaném na pátek. Odstupující hejtman Josef Novotný z ČSSD se ale chce pokusit místo v čele kraje obhájit, přestože sociální demokraté v kraji skončili druzí.

„Personální požadavky nebyly. Dohodli jsme se, že si necháme ještě time a že projednáme varianty ve vedení jednotlivých politických organizací. Na základě toho potom budeme – předpokládám v pátek – mít další kolo vyjednávání,“ uvedl lídr KSČM Jaroslav Borka.

Komunisté ještě budou o spolupráci jednat s Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst, které skončilo na čtvrtém místě.

Přestože v Plzeňském kraji zvítězila ODS, i tam by sociální demokraté rádi pokračovali ve vládnutí s podporou komunistů jako doteď.

Lídr kandidátky ODS Jiří Pospíšil tvrdí, že je ochotný jednat se sociálními demokraty, kteří skončili druzí a také s TOP 09 a dalšími demokratickými stranami. Bude se prý snažit hledat programové kompromisy a jeho cílem je, aby se v Plzeňském kraji nedostali k moci komunisti.

Své zvolení prý Pospíšil chápe i jako zadostiučinění za to, že musel odejít z vlády a z ministerstva spravedlnosti. Pospíšil ale uznává, že teď je na tahu ČSSD a na ní bude záležet, zda budou chtít vládnout s komunisty, nebo upřednostní velkou koalici s ODS.

Oranžovo-rudá koalice možná vznikne i v Pardubickém kraji, ve hře je ale i spolupráce ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj, která se zatím vždy ve vedení kraje udržela. Koaličním partnerem by v obou případech zřejmě byla Strana práv občanů-zemanovci.

„Je to jednoznačný vzkaz od voličů a my si musíme v rámci sociální demokracie na klubu sednout a říct si, jakou cestou se vydáme,“ potvrdil zvažování obou variant krajský lídr ČSSD Martin Netolický.

Na Vysočině chce vítězná ČSSD jednání o krajské koalici zahájit až ve středu po jednání svého krajského výkonného výboru. Krajský šéf Zdeněk Chlád chce na jednání přizvat všechny strany, které mají zastoupení v novém zastupitelstvu.

Vzhledem k výsledkům je nejpravděpodobnější koalice ČSSD s KSČM, která by měla 28 mandátů z 45, nebo ČSSD s KDU-ČSL s 24 mandáty. Spolupráci s komunisty, která už probíhala v uplynulých čtyřech letech, nepřímo potvrdil hejtman Jiří Běhounek z ČSSD. O konečných výsledcích jednání ale spekulovat nechtěl.

„Já myslím, že nějaký model teď fungoval. Nevylučuji, že se budeme bavit i s ostatními stranami v naprosto plném gardu, jako to je v současné době naplánováno a připraveno, ale zatím bych nepředjímal jeho závěry ani výsledky,“ řekl Běhounek.

Sobotka žádá odchod lídrů dvou krajů

ČSSD sice vyhrála volby v devíti krajích, v Ústeckém a Karlovarském ale o pozici nejsilnější strany přišla ve prospěch KSČM.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by měli tamní lídři z prohry vyvodit osobní odpovědnost a odstoupit. Regionální organizace sociální demokracie podle odpovídají za kandidátky a nesou odpovědnost za vedení příslušných krajů v posledních čtyřech letech.

„Očekávám, že samozřejmě podají rezignaci krajští předsedové, že dojde k zásadní personální obměně ve vedení obou těchto krajských organizací a sociální demokraté v Liberci a v Ústí nad Labem budou muset znovu velmi intenzivně pracovat na tom, aby získali důvěru občanů,“ řekl Sobotka v České televizi.

Volby vynesly do krajů nejvíc komunistů v historii ČR. Ostatní bilancují ztráty

Číst článek

Výsledek voleb je podle Klause naprosto jasný, jednoznačný a srozumitelný

Číst článek

Michal Trnka, Andrea Strohmaierová, Český rozhlas, Mirko Kašpar, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme