Jednání o návrhu rozpočtu zřejmě čekají ostré spory

Tvrdé střety mezi opozicí a vládní koalicí budou zřejmě ve sněmovně provázet jednání o návrhu státního rozpočtu na příští rok a o balíčku úsporných opatření ministerstva práce a sociálních věcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ČSSD (dole zleva): Bohuslav Sobotka, Milan Urban a Martin Pecina

Poslanci ČSSD (dole zleva): Bohuslav Sobotka, Milan Urban a Martin Pecina | Foto: Tomáš Adamec

Sociální demokraté a komunisté totiž dávají najevo, že budou tyto vládní záměry blokovat. I tato klíčová témata jsou mezi 92 body návrhu programu říjnové schůze dolní komory, kterou už schválil její organizační výbor.

„Třicet tři zákonů z toho je v prvním čtení. Nebyl tam žádný kontroverzní bod. Přehodili jsme pořadí u části smluv, ale v podstatě se organizační výbor na tomto shodl,“ sdělila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O harmonogramu hlasování o státním rozpočtu v poslanecké sněmovně mluvila na Rádiu Česko Miroslava Němcová a Jeroným Tejc

Konečné slovo však bude mít při hlasování o programu poslanecká sněmovna.

„Harmonogram byl již schválen na minulé schůzi. Bylo přesně řečeno, kdy se bude na které schůzi projednávat první, druhé a třetí čtení. Teď jde o to, kdy bude přesně zahájeno. První čtení může být zahájeno nejprve ve středu. Počítáme tedy s tím, že to bude ve středu,“ pokračovala předsedkyně.

Její předpoklad při minulé schůzi organizačního výboru byl, že by na následující schůzi v listopadu mohlo být druhé čtení a v polovině prosince třetí závěrečné.

Němcová: Důležité je až třetí čtení

„Zatím tenhle odhad takhle stojí. Ukáže se, jak bude trvat čtení v jednotlivých výborech. Nejdůležitější je ale nakonec termín třetího čtení, protože je jasné, že do konce roku musí být schválen státní rozpočet. Zda to bude polovina prosince, nebo dvacátý prosinec už není tak důležité,“ vysvětlila Němcová.

Vládní koalice má zájem hned v prvním čtení schválit úsporný balíček týkající se například mateřské a různých příspěvků. Opoziční poslanci ČSSD a KSČM už avizovali, že budou mít snahu to zablokovat, aby se to projednalo v řádném jednání.

„Nemám o tom žádné oficiální informace. Nikdo z opozičních předsedů mě s tímto nekontaktoval. Něco se objevilo v médiích, samozřejmě možnost podat veto existuje,“ připustila.

Vládní koalice by mohla mít možnosti svolat mimořádné schůze k tomuto tématu.

„Samozřejmě tato možnost existuje. Je to mimořádný prostředek. Myslím, že není žádoucí, aby byl nadužíván, nebo aby se veškerá legislativa děla prostřednictvím mimořádných schůzí. Ale je to legitimní prostředek, pokud by hrozilo, že nastanou nějaké mimořádné škody,“ dodala Němcová.

Tejc: Veto je pravděpodobné

Záměr opozice zablokovat rychlejší projednání vládního úsporného balíčku, který počítá s částečným zrušením porodného, se změnami ve vyplácení rodičovského příspěvku nebo se snížením příspěvku na péči, potvrdil Rádiu Česko místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc:

„Z naší strany určitě není důvod, abychom vládě pomáhali v tom, aby prováděla asociální reformy. Využijeme všech našich možností na půdě poslanecké sněmovny, abychom tyto reformy, pokud je budeme považovat za nesprávné, zbrzdili. Například proto, abychom mohli dosáhnout kompromisu a nebyly tak tvrdé.

Podle něj jes podivem, že si vláda dala delší prázdniny, než by si situace zasloužila: „A počítá s příjmy a výdaji na základě zákonů, které ještě neexistují a v mnoha případech ještě ani nebyly napsány. Tato liknavost nakonec může vládě způsobit problém při projednávání rozpočtu. Není to vinou opozice. ČSSD nebude rozhodně vládu podporovat v tom, aby začala šetřit tam, kde to považujeme za nevhodné.“
Podle něj je vysoce pravděpodobné použití veta. Ale žádná dohoda zatím není. Poslanecký klub bude zasedat až v úterý.

Pokud bude vládní úsporný balíček schválen, nárok na porodné budou mít ženy pouze za první narozené dítě, pokud příjem jejich rodiny nepřesáhne 2,4 násobek životního minima. Dále by přinesl změny v pobírání rodičovského příspěvku. Jeho celková výše bude limitována 216.000 korunami. Tato suma se pak rozdělí počtem měsíců, po které bude chtít rodič zůstat doma. Limity rodičovské zůstanou stejné jako v současnosti, nejkratší bude dva roky, nejdelší čtyři roky.

Milada Richterová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme