Jednání o nové vládě přerušila Paroubkova dovolená

Designovaný premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se pokouší vyjednat podporu menšinové vládě své strany. Představy o obsazení kabinetu dál konzultuje i s partnery neúspěšné trojkoalice - lidovci a zelenými. Klíčová budou ale zřejmě až pondělní jednání s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, který si vzal do neděle volno. Před tím naznačil, že by sociální demokraté mohli vládu ODS tolerovat dva roky a po nich by případně mohly následovat předčasné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Marián Vojtek

Dvouletou toleranci menšinové vládě ale občanští demokraté odmítají a označují za nezodpovědný politický krok. Proti jsou i zelení, kteří považují za nejčistší řešení povolební situace co nejrychlejší předčasné volby.

Předseda Strany zelených Martin Bursík se domnívá, že by dvouletý vládní mandát zřejmě prospěl především prezidentovi republiky: "Skutečně by nastalo to, co jsme my, jako zelení, předvídali, že by prezidentovo přistály hlasy jak ze sociální demokracie, tak z ODS. Což je samozřejmě lákavé, ale podle našeho názoru: když předčasné volby, tak příští rok."

Strana zelených by podle Bursíka nepodpořila takovou menšinovou vládu ODS, která by byla jen zástěrkou pro velkou koalici s ČSSD.

Milan Kopp, Milada Richterová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme