Jednání o obnovení Kajínkova procesu odročeno na červenec

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek si ještě nejméně dva měsíce nedočká nové šance přesvědčit soud, že v roce 1993 nespáchal dvojnásobnou nájemnou vraždu v Plzni na Borech. K dnešnímu jednání se nedostavil ani Kajínkův obhájce ani důležití svědci, a jednání tak bylo odročeno na 20. července. Soud začal včera za mimořádných bezpečnostních opatření Kajínkův případ projednávat. Dnes měl senát mimo jiné vyslechnout i Vojtěcha Pokoše, kterého Kajínek před 11 lety údajně postřelil. Pokoš tehdy Kajínka usvědčil. Kajínkova obhajoba však tvrdí, že Pokoše k tomu přiměla policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kajínek | Foto: Petr Eret

Soud měl nakonec zhodnotit, zda se v kauze objevily nové důkazy, a zda je možné řízení obnovit. První den nepřinesl nic překvapivého a jednání běželo podle scénáře obhájců, který před jeho zahájením nastínila asistentka Kajínkova advokáta Klára Sámová. "Přicházíme s více než 15 novými svědky a s některými listinnými důkazy včetně nového znaleckého posudku."

Ve prospěch odsouzeného zatím změnil svou výpověď další svědek Jan Oros. Ten tvrdí, že viděl místo činu dotyčné vraždy krátce po jejím spáchání z okna své vazební cely. "Viděl jsem věci úplně jinak, než byly do dnešního dne uváděny. Mluvilo se o tom, že měl vraždit pan Kájínek, utíkat přes borský park, ale já viděl člověka utíkat na druhou stranu, po silnici k přehradě, což nakonec potvrdili i policisté."

Kajínek byl k doživotí odsouzen v červnu 1998 za to, že na objednávku zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil jeho bratra Vojtěcha.

Markéta Kaclová, Martin Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme