Jednání o příští vládě pokračují

Politický kolotoč rozhovorů o nové vládě se nezastaví ani o svátcích. V Lidovém domě se dnes bude politické grémium a předsednictvo sociálních demokratů zabývat stavem vyjednávání s Koalicí o novém kabinetu. Mimořádně zasedne také republikový výbor Unie svobody - DEU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Ten posoudí výsledky dosavadních jednání a situaci vyvolanou odchodem Hany Marvanové z funkce předsedkyně strany kvůli nesouhlasu s programem vznikajícího kabinetu. Marvanová dávala už dříve najevo nespokojenost s výsledky koaličního vyjednávání své strany a lidovců s ČSSD. Vadilo jí hlavně to, že zůstává vysoký schodek veřejných financí. Lidovci a unionisté budou v jednáních o sestavení kabinetu dál pokračovat.

Marvanová nadále zůstává členkou Unie, ponechala si poslanecký mandát a slibuje, že proevropskou vládu ve sněmovně podpoří. Stranu zatím povede první místopředseda Ivan Pilip.

Podle Marvanové se během jednání s ČSSD o programovém prohlášení vlády ukázalo, že rozdíly mezi oběma stranami jsou velké a že se nepodařilo nalézt kompromis v otázce snižování schodku veřejných financí. "Protože jsem se obávala tohoto výsledku, tak jsem v úterý na Republikovém výboru navrhovala, aby v takové situaci Unie svobody přímo do vlády nevstupovala, ale umožnila sestavení takové vlády, podpořila ji při hlasování o důvěře ve sněmovně a podporovala tuto vládu v proevropských krocích. Protože jsem pro tento návrh nedostala podporu Republikového výboru a protože se na tom programovém prohlášení vlády tato věc týkající se zadlužování České republiky nezměnila, tak v tuto chvíli není dále možné, abych vedla Unii svobody."

Marvanová slibuje, že proevropskou vládu ve sněmovně podpoří. Závazný by pro ni měl být i koaliční dokument, který z rozhovorů o nové vládě vyplyne. "Jsem a budu nadále členkou poslaneckého klubu Unie svobody-DEU a o tom, jak přesně podpoříme jednotlivé zákony, které budou předkládány, o tom budeme jednat. Takže já jsem připravena v rámci poslaneckého klubu o těch věcech jednat a pochopitelně jednat jako poslanec, který má určité závazky k poslaneckému klubu."

Po Haně Marvanové zatím Unii svobody-DEU povede první místopředseda Ivan Pilip. Rezignaci Marvanové prý sice chápe, ale s důvody rozhodně nesouhlasí. Do několika měsíců hodlá Pilip svolat republikové shromáždění strany, které zvolí nového předsedu. Jak Ivan Pilip Radiožurnálu řekl, kvůli bezproblémovému fungování nové vlády on sám s žádným ministerským křeslem ani se stranickou funkcí do budoucna nepočítá.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme