Jednání o prodeji bitevníků L-159 do Iráku zdárně pokračují

Společnost Aero Vodochody pokračuje v jednání o prodeji bitevníků L-159 do Iráku. V případě úspěchu by firma zřejmě odkoupila od české armády 24 nepotřebných letounů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-159 nad mraky

L-159 nad mraky | Foto: Jan Kouba

Aero Vodochody zváží odkoupení až po uzavření dohody s Irákem. Podle ředitele firmy Ladislava Šimka je těžké odhadovat, kdy by k podpisu mohlo dojít.

„Jednání začala v říjnu 2009 a stále trvají. Navzdory tomu, že je ramadán, tak se věci hýbou a posouvají se dopředu,“ řekl Radiožurnálu Šimek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Aera Vodochody Ladislav Šimek mluvil o prodeji letounů L-159 do Iráku v Ranním interview Radiožurnálu

Vyjednávání podle něj komplikuje fakt, že Irák je momentálně bez ministra obrany. „Jde tam o odblokování situace v souvislosti s tím, až bude jmenován nový ministr,“ podotkl.

Zatím není jasné, na kolik by obě transakce přišly. Spekuluje se, že Irák by mohl jeden bitevník L-159 pořídit v přepočtu za 17 až 35 milionů korun.

Pro česká letadla podle ředitele Aera Vodochody hovoří to, že jsou relativně levná a mohou být dodána rychle. „I po technické stránce naprosto přesně vyhovují zadání, takže prodej dává smysl,“ doplnil Šimek.

Ministerstvo obrany před lety koupilo 72 bitevníků za 50 miliard korun právě od Aera Vodochody. Původní představa byla ale nadsazená a armáda zjistila, že tolik kusů nepotřebuje. Dnes používá jen zlomek, zbytek je zakonzervovaný v hangárech.

Ministerstvo i Aero se snaží letadla neúspěšně prodat už několik let. Pět kusů dostali výměnou za transportní letouny CASA Španělé. Některé stroje skončily jako zdroj náhradních dílů.

Nikola Bojčev, mta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme