Jednání o vládě mezi ČSSD a ANO se zadrhlo kvůli zvyšování daní

Vyjednávání o vládě se komplikuje. Hnutí ANO odmítá požadavek ČSSD na zvyšování některých daní. Sociální demokraté proto požadují, aby ANO i KDU-ČSL předložily vlastní propočty, jak vyrovnat výdaje státu. Zatím jednají jen experti ČSSD a ANO, tým KDU-ČSL se připojí až příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zprava předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, místopředseda strany Lubomír Zaorálek a předseda hnutí ANO Andrej Babiš po dnešní schůzce v Průhonicích u Prahy | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že posuny v jednání o vládě jsou nedostatečné a není s nimi spokojen. A na postoj ANO si postěžoval.

„Není totiž možné neustále uplatňovat jenom požadavky na zvyšování výdajů a nevnímat růst schodku státního rozpočtu. Mně na straně ANO jednoznačně chybí konkrétní návrhy, jak zlepšit příjmy veřejných rozpočtů,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjednávání o vládě se zadrhává na dalším bodu. ANO odmítá požadavek ČSSD na zvyšování daní. O tématu diskutovali na Radiožurnálu předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek

ČSSD trvá na zvýšení korporátních daní a návratu k progresivnímu zdanění příjmů. Hnutí ANO kategoricky odmítá především větší zatížení firem.

„My navrhujeme zavedení registračních pokladen, majetková přiznání, ale hnutí ANO zatím nepřišlo s žádným konkrétním návrhem, jak zvýšit příjmy státu. Pouze odmítá jakékoli návrhy sociální demokracie na změny v daňových sazbách,“ dodal Sobotka.

Zaorálek: ČSSD bude mít s ANO a lidovci problém shodnout se na daních

Číst článek

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek namítl, že stát musí především začít lépe hospodařit. Až pak zvyšovat daně. „Než se začneme bavit o zvyšování daní, je třeba umět daně v českém státě vybrat, napřed bychom měli začít hospodařit," prohlásil.

Zůraznil, že daně jsou pro hnutí ANO zásadní věc. „My jsme proti zvyšování daní. Veřejnost od nás čeká, že začneme u sebe, že začneme šetřit, že zamezíme tomu, aby se tady ve státě kradlo. A až potom, když uděláme všechny tyto kroky, se bavme o tom, jestli nám to stačí, nebo jestli je potřeba zvyšovat daně,“ uvedl.

Milan Štěch, který je jedním z členů vyjednávacího týmu za ČSSD, zdůraznil, že sociální demokracie není zabetonovaná ve svých stanoviscích.

Občanští demokraté by ve sněmovně chtěli vést ústavně právní výbor

Číst článek

„Ale musíme, aby, když se slibují určité výdaje, a ty jsou potřeba zejména pro rodiny s dětmi, pro důchodce a podobně, zajistit, abychom ty peníze měli. Ale jít do toho, že zajistíme třeba o 10 procent lepší výběr daní, aniž uděláme opatření a slibujeme různé lepší výdaje, by bylo velmi nezodpovědné,“ uvedl.

Faltýnek i přes střety v otázce daní věří, že existuje šance, že se strany dohodnou. „Dnes je ve sněmovně návrh státního rozpočtu, který udělala Rusnokova vláda. Budeme se o ně bavit a máme de facto rok čas na přípravu dalšího rozpočtu. A můžeme zkusit ten zlepšený výběr daní a hlavně to šetření realizovat,“ nastínil.

Vyjednavači ČSSD a hnutí ANO se společně sejdou v neděli večer v Lidovém domě.

Lucie Husárová 1, Jakub Šídlo, Simona Bartošová, Petra Hosenseidlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme