Švédsko 0:0 Norsko

Jednání o vládě nepřineslo pokrok

Zda má proevropská vláda šanci vzniknout by mělo být jasné ve středu večer. V tu dobu by na schůzce stranických špiček ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU mělo padnout konečné slovo. Úterní jednání o sestavení nové vlády žádný pokrok nepřineslo, protože představitelé stran bývalé koalice se ani po třech hodinách nedokázali shodnout na jediném konkrétním závěru. Představy sociálních demokratů a lidovců se liší zejména v tom, na jakém základě by měl kabinet fungovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Kalousek | Foto: Martin Štěrba

Podpoříme jen vládu na principu klasické koaliční smlouvy- s tím šel ráno do Strakovy akademie šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek - a narazil. "Nemáme stejný názor na filozofii, na koncepci té vlády. Přiznám se, že jsem neslyšel jasný důvod, proč sociální demokracie nechce většinovou, nekomunistickou koalici," uvedl Kalousek.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka mu po novinářích vzkázal: Nechceme obnovit ten model vládnutí, který se neosvědčil. "Nelze reprodukovat minulou koalici, která se rozpadla přesně tak, jak byla. Myslíme si, že by to také neposunulo politický systém k větší stabilitě do řádných parlamentních voleb," řekl Sobotka.

V novém kabinetu má být podle sociálních demokratů více odborníků a má být ustaven jednorázovou smlouvou. Toho se lidovci bojí - podle nich by to nejsilnější vládní straně otevřelo prostor ke spolupráci s komunisty. "Musí být zřejmé, jak se ty strany budou chovat týden, měsíc poté, co ta vláda dostane důvěru," vysvětlil lidovecký předseda.

KDU- ČSL ve Strakově akademii řekla, že by i v nové vládě ráda viděla své dosavadní ministry. I to je pro sociální demokraty nepřijatelné. "Náš názor stále platí. My se domníváme, že by ministři, kteří se podíleli na rozbití minulé vládní koalice, neměli tvořit součást nové vlády, která by se připravila," poznamenal Sobotka.

Optimističtí byli po schůzce snad jen unionisté. Naznačil to jejich místopředseda Karel Kühnl. "Rozešli jsme se v dobrém, jednání pokračují. A jestliže jednání pokračují, tak to znamená, že stanoviska se sbližují," dodal.

Prezident Václav Klaus v úterý všechny tři strany důrazně vyzval, aby nalezly řešení vládní krize ne už v řádu dnů, ale pouhých hodin. ČSSD a křesťanští demokraté jsou k tomu podle svých předsedů Stanislava Grosse a Miroslava Kalouska připraveni.

Pavla Dluhoschová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme