Jednání o vládě pokračují: Stanjura má zájem o post ministra financí, Okamura chce do vedení sněmovny

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se v úterý chtějí výrazně posunout v jednáních o společné vládě. Novinářům to při příchodu na jednání do sněmovny řekl předseda STAN Vít Rakušan. Rozhovory se podle něj budou týkat programu, ale také struktury budoucího kabinetu. Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že úterní ambicí stran je dojednat strukturu vlády a koaliční smlouvu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 17.7.2014, Zbyněk Stanjura

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura potvrdil, že by nabídku postu ministra financí přijal. Zatím ji ale nedostal, řekl | Foto: Filip Jandourek

Ve sněmovně se po osmé hodině ranní sešly jednotlivé koalice, kolem 9.30 pak začalo společné jednání. „Měli bychom to výrazně posunout, proto nedáváme žádný časový limit. Dohodnout se dnes každopádně chceme, chceme vyřešit programové nejasnosti a tu strukturu vlády musíme posunout dál,“ řekl Rakušan. Stanjura uvedl, že ambicí je dohodnout se v úterý na struktuře vlády a koaliční smlouvě, jejíž částí je i programová část.

Průzkum: mladé ženy nejčastěji volily PirSTAN, 370 tisíc voličů ale uteklo ke koalici Spolu

Číst článek

Kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala před týdnem oznámil, že v naprosté většině programových otázek panuje shoda. Podle Rakušana bude nutné vyřešit některé drobnosti.

„Spíše formulační záležitosti v oblasti životního prostředí a některé nejasnosti, jak to vlastně myslíme ve finanční a ekonomické oblasti. Ale nevidím tam nic, na čem by se shoda nedala najít,“ uvedl.

Personální obsazení vlády je podle Rakušana až poslední věcí, o které se bude hovořit, nejprve musí být jasno o struktuře kabinetu. Rakušan řekl, že Piráti se STAN nebudou zasahovat do toho, jak si jednotlivé posty rozdělí mezi sebe strany Spolu.

„Předpokládal bych to samé od druhé koalice. Prostě jsme dva subjekty, které spolu jednají. A to vnitřní uspořádání necháme na nás,“ řekl.

Stanjura ministrem?

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by podle svého úterního vyjádření přijal nabídku stát se ministrem financí, pokud by ji od Fialy dostal. „Zatím jsem ji nedostal, ještě nejsme tak daleko,“ řekl novinářům.

Souhlasí s názorem, že ministr financí by měl v nově vznikající vládě být ze stejné strany jako premiér. Ukázaly to podle něj zkušenosti z vlády Petra Nečase (ODS) i Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Dosavadní opoziční koalice, které se na vytvoření vlády domluvily bezprostředně po říjnových volbách do sněmovny, již dříve oznámily, že by chtěly mít koaliční smlouvu a programové prohlášení připravené k podpisu 8. listopadu.

Okamura čelí exekuci. Neomluvil se za slova o podvodném webu a mediální žumpě

Číst článek

Ještě předtím se chystají o dokumentech jednat některé ze stran. Lidovci plánují na širším vedení o koaliční smlouvě a programu hlasovat v pátek, zasedne i výkonná rada ODS. „My bychom to rádi v ODS projednali předem, abychom měli souhlas,“ řekl Stanjura. Podle informací ČTK by občanští demokraté mohli jednat ve čtvrtek či pátek.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala novinářům řekl, že SPD bude na dalších jednáních nadále usilovat o post místopředsedy sněmovny pro předsedu hnutí Tomia Okamuru.

Koalice s místem pro SPD ve vedení komory nepočítají. Ohledně funkcí předsedů sněmovních výborů počká SPD na nabídku koalic, hnutí na ně jmenuje své poslance podle odbornosti, řekl Fiala.

Nedokáže si představit, že by vláda Spolu a Pirátů se STAN získala důvěru SPD. „Uvidíme, co vypadne z programového prohlášení, ale jsem přesvědčen, že takové vládě důvěru dát nikdy nemůžeme,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme