Jednání o zdravotnictví v Senátu zatím velký posun nepřinesla

V Senátu začali politici spolu s odborníky řešit situaci v českém zdravotnictví. Ta se vyhrotila po akci odborů ‚Děkujeme, odcházíme‘, ke které se připojily tisíce nespokojených lékařů. V úvodu předseda horní komory Milan Štěch, který debatu na téma 'V jaké kondici se nachází české zdravotnictví' uspořádal, vyjádřil obavu, že zavírání oddělení nemocnic po odchodu lékařů vystupňuje tlak na privatizaci lékařské péče. Prezident lékařské komory Milan Kubek pak zdůraznil, že výpovědi dali hlavně lékaři v nejproduktivnějším věku 30 až 40 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | Zdroj: ČTK

Podle Kubka je to proto, že ztratili důvěru v ochotu politiků jejich problémy řešit:

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve zdravotnictví mluvil na Radiožurnálu Miloš Voleman, člen předsednictva LOK, který se jednání v Senátu také účastní

„Problémy zdravotnictví nezpůsobila tato vláda, problémy se hrnou před námi již dvacet let a svým způsobem se na tom podílí všechny dosavadní politické reprezentace. Problém pana ministra také není v tom, co říká. Problém je v tom, že je asi patnáctým ministrem za posledních 20 let, od kterého to slyšíme.“

Česko je dle Kubka na chvostu v žebříčku zemí OECD podle toho, kolik procent HDP jde na zdravotnictví.

Výpověď už podalo skoro 4000 lékařů a jejich zástupci tlačí na ministra zdravotnictví, aby zařídil zvýšení doktorských platů. Leoš Heger, který se dnešního semináře také účastní, ovšem stále tvrdí, že peníze teď k dispozici nemá a domlouvá se i s ambulantními lékaři, aby, v případě nutnosti, zastoupili kolegy v nemocnicích.

Milan Štěch dopoledne vyzval doktory i ministra Hegera, aby našli řešení, které odvrátí hromadné odchody lékařů nejpozději do konce února.

„Nemůžeme čekat, že by z dnešního jednání vzešla konkrétní dohoda o řešení situace. Myslím si ale, že to dá dobrý základ k nějakému užšímu setkání a tam se domluvili na nějaké dohodě. Bez navýšení platů lékařů a bez řešení systému postgraduálního vzdělání ale dohoda asi nemůže být možná,“ uvádí Miloš Voleman, člen předsednictva LOK, který se jednání v Senátu také účastní.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v Senátu na konferenci na téma Aktuální situace v českém zdravotnictví | Foto: ČTK

Odstoupí Heger?

„Reformu zdravotnictví, jak ji pan ministr navrhl, podpoříme. Je to velice rozumné, ale zároveň křehké. Potřebujeme záruku, že k ní dojde. Pan ministr jde s reformou s kůží na trh. Víme jaká je životnost ministrů zdravotnictví. Reforma bude terčem útoků mnoha lidí, kteří se ji budou snažit zničit, i když budou tvrdit, že s ní souhlasí. V současné době nám jen ústní příslib stačit nebude,“ říká Voleman v narážce na farmaceutické firmy.

„Ujišťuji vás, že se jedná o akci nešťastných lidí, kteří jsou dlouhodobě frustrováni svým nedůstojným postavením v pokřiveném zdravotnickém systému a nemohou s tím ze své pozice nic dělat. Nevěřte tomu, že se jedná o politicky řízený útok proti vládní koalici nebo konkrétně proti ministru Hegerovi. Kdo něco takového tvrdí, jen odvádí pozornost od podstaty věci. Podstatou věci je fakt, že podfinancování našeho zdravotnického systému je ještě umocňováno ztrátami z předražených nákupů a korupce,“ uvedl předseda Lékařského odborového svazu Martin Engel.

Ministr Heger slíbil probrat s premiérem Nečasem záruky, které by dala celá vláda nespokojeným nemocničním lékařům. Šéf resortu také připustil, že by nakonec kvůli akci ‚Děkujeme, odcházíme‘ mohl odstoupit:

„Já jsem dostal důvěru ze strany vlády, politických partnerů a určitou důvěru i ze strany Lékařské komory. Pokud jde o připravované reformní kroky, nebudu mít problém s tím, nabídnout svoji funkci, pokud by to reformám pomohlo.“

Slováci do Česka nepůjdou

Podle některých spekulací by odcházející české lékaře mohli nahradit jejich kolegové ze Slovenska. Ani jim se nelíbí jejich výše platů.

„Platové rozdíly nejsou zas tak velké a proto si nemyslím, že by se konal nějaký hromadný odchod lékařů ze Slovenska do České republiky. Kdyby se chtěl nějaký kolega ze Slovenska vystěhovat za lepšími podmínkami, půjde raději do Německa nebo do Rakouska,“ říká prezident Slovenské lékařské komory Milan Dragula.

Podle něj odcházejí slovenští lékaři nejen do Německa a Rakouska, ale i do velké Británie a severských států. Ročně se jedná asi o 600 lékařů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požadavcích slovenských lékařů a možnosti, že by nahrazovali odcházející české lékaře mluvil na Rádiu Česko prezident Slovenské lékařské komory Milan Dragula

Lékaři na Slovensku vydělávají asi o čtvrtinu méně než jejich čeští kolegové. Po nemocnicích nyní žádají pětiprocentní navýšení mezd. I kdyby toho dosáhli, budou mít pořád nižší mzdy, než kdyby pracovali v českých nemocnicích.

„V první řadě jsme kolegiální vůči českým kolegům. Nebudeme dělat stávkokazy. Jejich problémy jsou i našimi problémy,“ vysvětluje Dragula.

Jaroslav Beránek, Dana Votýpková, Lenka Jansová, Alena Zemanová, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme