Jednání sněmovny ochromila zdržovací taktika ODS

Jednání poslanců opět vázne. Levice sice protlačila na program lednové schůze většinu svých návrhů, jejich projednávání ale brzdí ODS. Občanští demokraté už předeslali, že půjdou cestou obstrukcí, protože nemají sílu přehlasovat levicové síly ve Sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Dnes, stejně jako ve čtvrtek, se toho ujal místopředseda strany Petr Nečas. Ten pár minut před skončením lhůty na načítání změn v programu vystoupil se seznamem víc než třiceti návrhů na vyřazení zákonů.

Ke každému ze zákonů přidal i podrobný popis. Trvalo mu to zhruba třicet minut. Tyto návrhy sněmovna, až na jediný, nepodpořila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zablokované sněmovně mluvili v odpoledních Ozvěnách dne místopředseda ODS Petr Nečas a místopředseda ČSSD Milan Urban

Levice Nečasovo vystoupení označila za obstrukci a pohrozila, že je ochotná hlasovat i do noci a prodloužit konání schůze na víc, než jsou plánované dva týdny.

ČSSD podle svého místopředsedy Bohuslava Sobotky počítá s tím, že by příští týden poslanecká sněmovna jednala také po devatenácté hodině. "Současně také navrhneme, pokud na konci příštího týdne nebudou návrhy zákonů řádně projednány, aby se schůze prodloužila ještě o další týden," dodal Sobotka.

Podle Nečase by se teď ale mělo hlasovat jen o vládních zákonech. "Tato sněmovna ztratila svou legitimitu a měla by projednávat pouze vládní návrhy zákonů, tedy zákonů které mají širší podporu. Nechceme, aby se proměnila v arénu, kde probíhá předvolební kampaň," řekl Nečas.

"My se budeme snažit zabránit opakování jara roku 2006, kdy sociální demokraté a komunisté prohlasovali tolik populistických návrhů, že to hrozilo destrukcí veřejných financí," dodal místopředseda ODS.

Taktika Sládkovců

Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana se bude jeho strana snažit věcně pokračovat v prosazování návrhů, které považuje za správné. Taktiku ODS přirovnal k taktice bývalé strany Sládkových republikánů.

"Vyvolávání atmosféry strachu, říkat, že nás čeká bankrot, že nás čeká protektorát Mezinárodního měnového fondu, to jsou věci, které nepřispějí k tomu, abychom řešily problémy každého dne," uvedl Urban.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Tomáš Lebeda v odpoledních Ozvěnách dne

Politolog Tomáš Lebeda ze Sociologického ústavu si myslí, že hlavní příčinou situace ve sněmovně je skutečnost, že u nás od roku 1996 nevznikla ani jedna stabilní, akceschopná vláda. Na vině je podle něj z velké části volební systém.

"Otázkou je, zda je vůbec dobré, aby sněmovna krátce před volbami překotně schvalovala kvanta zákonů, které budou motivovány spíše zvýšením počtu hlasů ve volbách, než obecným prospěchem," dodal Lebeda.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme