Jednání středoevropských prezidentů v Praze dominuje doprava

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě s vojenskými poctami přivítal kolegy ze Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska a Rakouska. Hlavním tématem dvoudenního summitu států hlav států Visegrádské skupiny bude rozvoj dopravní infrastruktury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman přivítal na Hradě prezidenty Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska a Rakouska

Prezident Zeman přivítal na Hradě prezidenty Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska a Rakouska | Zdroj: ČTK

Státníci chtějí prodiskutovat společnou strategii pro jednání s Evropskou unií o stavbě nových logistických sítí po roce 2020.

Mluvit se má nejen o dálnicích nebo železnicích, ale také o propojení zemí Visegrádské čtyřky a jejich sousedů dalšími ropovody a plynovody a o výměně informací mezi těmito státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by měla vypadat dopravní infrastruktura ve střední Evropě? Radiožurnál se ptal dopravního experta z Centra pro efektivní dopravu Petra Šlégra

Prezidenti se scházejí se v době, kdy nemají jednotný postoj ke konfliktu na východní Ukrajině. Polsko v uplynulém roce bylo mnohem kritičtější k Rusku za jeho roli v konfliktu separatistů a ukrajinské armády než ostatní země V4.

Rozdílný pohled mají středoevropské státy i na závislost na dodávkách ruského plynu. Zatímco Rakousko se mělo přímo podílet na stavbě plynovodu South Stream, jehož projekt Rusko nedávno zrušilo, například Slovensko by novým potrubím ztratilo na významu jako země, kudy ruský plyn proudí do Evropy.

Zeman chce otevřít debatu o projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe

Odpoledne otevře prezident Miloš Zeman na Pražském hradě výstavu o kontroverzním projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, který on sám dlouhodobě podporuje. I o tomto tématu chce Zeman s ostatními prezidenty jednat.

Ve formátu V4 plus Rakousko a Slovinsko se Visegrádská skupina schází teprve od letoška. Na okraj summitu se vpodvečer s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem sejde i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme