Jednání Věcí veřejných s církvemi zařídil expředseda lidovců Čunek

Ke schválení církevních restitucí přispěl i lidovecký senátor a bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Právě na bývalého vicepremiéra Topolánkovy vlády za KDU-ČSL se obrátila skupina poslanců Věcí veřejných. Čunek jim měl vysvětlit některé sporné body, kvůli kterým nechtěli vyrovnání státu s církvemi podpořit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Foto: Petra Čechová

Jiří Čunek jim místo toho zprostředkoval jednání s arcibiskupem Dominikem Dukou a předsedou Ekumenické rady církví Joelem Rumlem.

„Někteří byli přesvědčeni, že to může být i tak, že velká podpora restitucím od TOP 09 – a především od pana Kalouska, u kterého očekávají, že za vším jsou nějaké a možná i jeho peníze – je dána tím, že už dopředu ví, která jemu spřízněná firma bude například obhospodařovávat lesy, odebírat štěpku a podobně,“ vysvětlil pro Radiožurnál senátor Čunek, co chtěli poslanci nejmenší vládní strany vědět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Čunek na Radiožurnálu vysvětlil, proč dohodl setkání poslaců VV a arcibiskupa Duky

„Já jsem nebyl kompetentní k tomu, abych jim vyvracel tyto obavy a věřím, že k tomu došlo od těch, kteří tu kompetenci mají,“ dodal bývalý vicepremiér.

Majetkové vyrovnání s církvemi dnes definitivně potvrdila vláda. Hlasování bylo jednomyslné, pro církevní restituce zvedli ruku i ministři za Věci veřejné, kteří s podporou předtím váhali. Podle návrhu zákona, který vychází z loňské dohody tří vládních stran se 17 českými církvemi, vyplatí stát církvím v příštích třiceti letech 59 miliard korun a vrátí jim 56 procent zabaveného majetku.

Vláda schválila církevní restituce. VV couvly

Číst článek

Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme