Jednání Věcí veřejných s církvemi zařídil expředseda lidovců Čunek

Ke schválení církevních restitucí přispěl i lidovecký senátor a bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Právě na bývalého vicepremiéra Topolánkovy vlády za KDU-ČSL se obrátila skupina poslanců Věcí veřejných. Čunek jim měl vysvětlit některé sporné body, kvůli kterým nechtěli vyrovnání státu s církvemi podpořit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Foto: Petra Čechová

Jiří Čunek jim místo toho zprostředkoval jednání s arcibiskupem Dominikem Dukou a předsedou Ekumenické rady církví Joelem Rumlem.

„Někteří byli přesvědčeni, že to může být i tak, že velká podpora restitucím od TOP 09 – a především od pana Kalouska, u kterého očekávají, že za vším jsou nějaké a možná i jeho peníze – je dána tím, že už dopředu ví, která jemu spřízněná firma bude například obhospodařovávat lesy, odebírat štěpku a podobně,“ vysvětlil pro Radiožurnál senátor Čunek, co chtěli poslanci nejmenší vládní strany vědět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Čunek na Radiožurnálu vysvětlil, proč dohodl setkání poslaců VV a arcibiskupa Duky

„Já jsem nebyl kompetentní k tomu, abych jim vyvracel tyto obavy a věřím, že k tomu došlo od těch, kteří tu kompetenci mají,“ dodal bývalý vicepremiér.

Majetkové vyrovnání s církvemi dnes definitivně potvrdila vláda. Hlasování bylo jednomyslné, pro církevní restituce zvedli ruku i ministři za Věci veřejné, kteří s podporou předtím váhali. Podle návrhu zákona, který vychází z loňské dohody tří vládních stran se 17 českými církvemi, vyplatí stát církvím v příštích třiceti letech 59 miliard korun a vrátí jim 56 procent zabaveného majetku.

Vláda schválila církevní restituce. VV couvly

Číst článek

Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme