Jedovatý metanol obsahovala i vodka z likérky Drak

Metanol se objevil v další lihovině likérky Drak. Tentokrát rozbory prokázaly vysokou koncentraci jedovaté látky ve vodce Original jemná. Pochází ze zlínského skladu firmy Verdana, která je výhradním distributorem likérky pro Česko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol z likérky Drak byl v obchodě v Ruské ulici v Děčíně pravý

Alkohol z likérky Drak byl v obchodě v Ruské ulici v Děčíně pravý | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Laboratorní analýza prokázala celkem u tří vzorků přítomnost metanolu v koncentraci přes 500 tisíc miligramů na litr absolutního alkoholu. To znamená, že metanol představoval 50 procent veškerého alkoholu v daném spotřebitelském balení,“ řekl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Ve skladu společnosti Verdana bylo více než 15 tisíc lahví vodky stejné šarže, ve které bylo zjištěno smrtelné množství metylalkoholu. To představuje asi 6 a půl tisíce litrů lihoviny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva ve večerních Ozvěnách dne

„Pokud je jen jediný výrobek jedné šarže diagnostikován jako závadný, pak je automaticky považována za závadnou celá šarže,“ zdůraznil Kopřiva.

Mluvčí proto doporučuje nekonzumovat žádné lihoviny s etiketou likérky Drak. Už ve čtvrtek inspektoři zakázali prodej tuzemáku z této firmy. Obsahoval také až 50 procent metanolu. Dovoz tuzemáku od Draka zakázalo i Slovensko. K tomuto druhu alkoholu navíc neexistuje žádná oficiální dokumentace. Nelze tak dohledat původ a datum výroby.

Jednatel Likérky Drak Čaniga do vazby nepůjde, rozhodl soud

Číst článek

„Inspekce spotřebitele upozorňuje, že vzhledem k aktuálním zjištěním jsou všechny výrobky likérky Drak podezřelé, že nesplňují základní požadavky na bezpečnost potravin. Proto jsou všichni prodejci a distributoři povinni přistoupit ke stahování těchto výrobků z trhu,“ dodal Kopřiva.

Jednatel likérky Pavel Čaniga byl obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Soud jej ale dnes odmítl vzít do vazby. Jednatele Verdany Roberta Sedlaříka policie stále hledá.

V Brně zemřel muž na otravu metanolem. Je to už třicátá oběť

Číst článek

Šestašedesátiletý muž, který dnes zemřel v Brně po dvoutýdenní hospitalizaci a je tak 30. obětí metanolové aféry, si nakoupil od neznámého prodejce právě podezřelý Tuzemák. Jestli jde však o stejný druh, jako byl dnes zabaven ve Zlíně, zatím nikdo nepotvrdil.

Pokud se ukáže, že většina zabavených lahví obsahuje metanol, pak by se mohlo jednat o velkou část toho metanolu, který podle policie ještě nebyl dohledán ve chvíli, kdy skoro před měsícem odhalila hlavního míchače. Nelze ovšem vyloučit, že metanol v lahvích ve Zlíně pochází z jiného zdroje.

Igor Maňour, Ivan Holas, Tereza Janouškovcová Bartůňková, mad, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme