Jedovatý metanol se do lahví dostal omylem v nelegální stáčírně, míní vyšetřovatelé

Nebezpečný metanol se do lahví dostal nejspíš omylem, a to v nelegální stáčírně. Myslí si to policejní vyšetřovatelé, jasno ale zatím stále nemají. Po prodejcích se teď policisté více zaměří na distributory. V Ranním interview Radiožurnálu to řekl náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista si prohlíží provizorní zástěnu z novinového papíru na regálu s tvrdým alkoholem v jedné z prodejen v centru Prahy | Zdroj: ČTK

„Přes noc a za včerejší den bylo provedeno téměř 20 tisíc kontrol, policie dělá maximum, co může. V tuto chvíli se pohybují v rovině distributorů, takže se posunuli o patro výš, už nejsou jen v rovině prodejců,“ tvrdí náměstek ministra vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška

Policisté podle něj už zřejmě zajistili většinu nebezpečného alkoholu v prodejnách. Nyní se chtějí zaměřit na distributory. Metanol se podle všeho dostal do lahví kvůli omylu podvodníků, kteří pančovaný alkohol vyrábějí.

„Přikláníme se při neformálních konzultacích k tomu, že pravděpodobně někdo použil metylalkohol, aniž asi chtěl, protože pokud funguje černý trh s alkoholem, tak je jasné, že hlavní motivací je finanční zisk. A tato situace paradoxně nepomáhá ani těm, kteří porušují zákon a podílí se na černém trhu,“ vysvětluje Hruška.

Prázdné regály, zakryté bary, výstražné cedule. Obchodníci prohibici většinou dodržují

Číst článek

Na otravu metylalkoholem už v Česku zemřelo 19 lidí, nejvíce v Moravskoslezském kraji. Celkem je už otrávených více než 30.

Policie už celkem obvinila 19 lidí, které kvůli metanolové aféře zadržela. V Moravskoslezském kraji skončili tři obvinění ve vazbě, dalších 6 čeká na rozhodnutí soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

K vyšetřování mluvil v mimořádných poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu také náměstek policejního prezidenta Václav Kučera, velitel vyšetřovacího týmu Metyl

Kriminalisté obvinili také další čtyři muže ze Zlínska. Osmatřicetiletého a o rok staršího z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží, další dva starší muže z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Ve Zlínském kraji tak už v kauze otráveného alkoholu čelí obvinění šest osob.

Policisté zabavili tisíce lahví s pančovaným alkoholem, hlavně v Jihomoravském kraji. V rodinném domku na Znojemsku našli přes 1200 litrů neokolkované vodky a rumu. Největší nelegální stáčírnu objevila policie u Nového Jičína na severu Moravy. Bylo v ní na 5 tisíc litrů nekolkovaného alkoholu.

Norský lék proti metanolu funguje. U muže z Ostravy zabrala hned první dávka

Číst článek

V jedné pražské hospodě zabavili kriminalisté lahve s falešnými kolky. Zřejmě se tam otrávil muž, který teď bojuje o život v nemocnici na Karlově náměstí.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek večer s okamžitou platností zakázalo v celé zemi prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent. Od té chvíle policisté, strážníci i inspektoři kontrolují obchody, restaurace a další prodejny, zda zákaz dodržují.

Otravy metanolem možná zpřísní zákony. Nová pravidla prodeje alkoholu chtějí politici

Číst článek

Petr Dudek, Petr Král, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme