'Nechte jelena žít.' Lidé reagují na plán utratit zvíře, které zranilo turistu. Národní park hledá řešení

Šumavský národní park považuje likvidaci jelena, který na začátku února ve výběhu u Kvildy na Prachaticku zranil turistu, za poslední možnou variantu. Hledá jinou alternativu, jak se zvířetem naložit. Zvažuje například, zda nemá jelena umístit do jiného zařízení šumavského parku nebo jej prodat. Novinářům to řekl mluvčí parku Jan Dvořák.

Kvilda (Prachaticko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O osud jelena se začali zajímat i lidé na sociálních sítích. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

O jelena má zájem například Klub vojenské historie Gabreta, který by ho rád koupil a přesunul do obory.

„Toto zvíře nemůže pro svoji nebezpečnost již déle zůstat ve volně přístupném výběhu návštěvnického centra Kvilda," uvedl Dvořák. Jelen nezpůsobil turistovi vážné zranění. Podle Dvořáka zvíře postrádá jakoukoliv plachost a spíš vyhledává lidi, na něž je zvyklé.

Jelen v centru šumavského parku zranil člověka. Vedení výběh uzavřelo a zvíře zastřelí

Číst článek

Podpora 7000 lidí

Původní informace, že by park zvíře utratil, vyvolala reakci u veřejnosti a vznikla dokonce petice s názvem Nechte jelena z Kvildy žít, kterou jen ve čtvrtek dopoledne podepsalo více než 7000 lidí. Pro záchranu zvířete se například na svém facebookovém profilu vyjádřil i biatlonista a olympionik Michal Šlesingr.

„V první řadě bych chtěl upozornit na to, že vinu za tento incident nenese jelen, ale provozovatel návštěvnického centra, který umožňoval interakci jelena s návštěvníky," uvedl.

Podle starosty Kvildy Václava Vostradovského, který je zároveň zakládajícím členem Klubu vojenské historie Gabreta, jelen už není schopen žít ve volné přírodě.

„Pochází z obory a na lidi je zvyklý, proto se turistů vůbec nebojí. Rádi bychom jelena odkoupili a přesunuli ho do obory. S odstřelem rozhodně nesouhlasíme," řekl Vostradovský.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme