Jen jsme reagovali na ruské embargo, říká Jurečka ke kontrolám polských potravin

Podle polského ministra zemědělství Česko nepřiměřeně kontroluje polské potraviny a snaží se je dostat z českého trhu, chce si proto stěžovat v Bruselu. Praha to ale odmítá s tím, že kontroloři měří všem stejným metrem. Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL připustil, že kontrola produktů především z Polska byla nařízena 19. srpna letošního roku. Jednalo se prý ale o krátkodobou reakci na ruské embargo na dovoz potravin z EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka | Foto: Filip Jandourek

Pane ministře, měl jste už možnost si s polským kolegou vyjasnit, o co se opírá jeho stížnost?

Ne, bohužel se nám nepodařilo najít dnes večer prostor pro telefonát, ale s panem ministrem zemědělství Sawickým budu mluvit zítra ráno v 8 hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko diskriminuje polské výrobky, tvrdí polský ministr zemědělství. ČR to odmítá. Více zjišťoval ve Varšavě tamní zpravodaj Vít Pohanka

A stále se domníváte, že je to celé jen nedorozumění?

Já si myslím, že polská strana informace výrazně vytrhla z kontextu. Svému protějšku vysvětlím jak v telefonátu, tak velice rád v Bruselu v pondělí, kde se potkáme na evropské radě ministrů, že opravdu nemá důvod říkat takováto silná prohlášení, protože ze statistik a z tvrdých dat dokážeme, že jsme se v počtu kontrol opravdu nezaměřili na polské zboží více, než je podíl objemu dovozu do České republiky.

A můžete vysvětlit, proč se srpnové interní sdělení pro potravinářskou inspekci týkalo zvlášť produkce z Polska? Když Rusko zavedlo embargo na dovoz potravin z unijních zemí?

Naše dozorové orgány svou činnost plánují s ohledem na monitoring a zvážení míry rizika, která hrozí z té které země při dovozu potravin.

Polsko je náš soused, je to největší dovozce potravin do České republiky a je zároveň významnou zemí, která exportovala do Ruské federace, a najednou se export zastavil a my jsme měli reálnou obavu a podezření, že na český trh může proudit zboží, které bylo určeno primárně pro ruský trh, který má jiné požadavky na kvalitu, značení zboží a tak dále.

Varšava viní Česko z diskriminace polských potravin. Praha kritiku odmítá

Číst článek

Proto tam byl nějaký krátký čas akcent na to, aby se toto zboží více kontrolovalo. Nicméně potom jsme přijali nařízení vlády, které nám umožnilo velice dobře monitorovat tento stav zboží.

Jaký efekt mělo opatření, byť dočasné, které bylo zaměřené na polské potraviny? A jak dlouho se uplatňovalo?

My jsme se víceméně v řádu týdnů přesvědčili, že k nám ve výrazně zvýšené míře neproudí zboží z Polska a i z výsledků kontrol, které dnes v tiskové zprávě zveřejnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, nevyplynulo, že zboží z Polska by bylo nějaké výrazně zvýšené riziko pro naše spotřebitele. A v okamžiku, kdy 1. října vešlo v platnost nařízení vlády, běží systém kontrol naprosto standardně.

Od té doby se potravinářská inspekce skutečně - ani po aférách kolem polských potravin - na tuto produkci nezaměřuje více než na zboží z jiných zemí?

Zaměřuje se přesně procentuálně podle podílu, kolik zboží se k nám vozí, a z Polska se do České republiky - pokud jde o potravinářský sektor - vozí nejvíce zboží ze všech okolních států.

To vše ale vypovídá o jistém napětí mezi Prahou a Varšavou. Nemůže na tom mít česká strana přece jen určitý podíl? Nedramatizovala příliš nedávné potravinářské aféry v Polsku a nezpochybňovala příliš kvalitu tamní produkce?

Já jsem coby ministr nikdy ani náznakem nezpochybnil kvalitu polských potravin. Myslím si, že z polské strany je to velice nešťastné a netaktické, že teď najednou znovu zmiňují věci, jako je polská sůl či historicky negativní zkušenost s polskými potravinami. Myslím si, že to naopak může dovozce polských potravin a polské výrobce v očích našich spotřebitelů poškodit.

Vladimír Kroc, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme