Jen minimálně duševně nemocných je agresivních, tvrdí psychiatři

Experti z vedení České psychiatrické společnosti dnes vystoupili k poměrům v nynějším systému péče o duševní zdraví. Apelovali mimo jiné na společnost, aby se neuchylovala ke stereotypům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek v lebce | Foto: Ústřední vojenská nemocnice

Reagovali tak i na nedávnou kauzu, při které v Českých Budějovicích údajně psychicky narušený mladík zabil svou matku a jejího manžela. Událost odstartovala debatu o agresivitě psychicky nemocných lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Vevera v poledních Ozvěnách dne.

Dnešní vystoupení psychiatrů mělo proto upozornit na fakt, že v naší společnosti existuje mylná představa o tom, že psychicky narušení lidé se chovají agresivně. "Zvláště je mylná představa veřejnosti o nepředvídatelné nebezpečnosti. Ta navíc přispívá i ke stigmatizaci našich pacientů," řekl Vevera.

Jen velmi malá část pacientů trpících vážnou duševní chorobou, jako je schizofrenie nebo bipolární afektivní porucha , se přitom podle něj chová násilněji než zbytek společnosti.

Tragédii v Českých Budějovicích mohla podle všeho policie zabránit. Podle Vevery se ale nejedná o systémovou chybu, nýbrž o selhání jednotlivce.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme