Pokud mě nezvolí, nedodrží slovo, tvrdí Jermanová. ‚Asi potřebuje placenou pozici,‘ reaguje Pecková

Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v úterý uvedla, že nebude-li zvolena předsedkyní kontrolního výboru, nová koalice poruší své slovo. Reagovala tak na vyjádření předsedy STAN Víta Rakušana, že každý zastupitel hlasuje podle svého svědomí, a tak si nemyslí, že pro ni volba dopadne dobře.

Praha (Aktualizováno: 15:33 3. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokorná Jermanová poukázala na to, že ji na placenou funkci, která podle nepsaných dohod náleží nejsilnější opoziční straně, navrhlo její hnutí a koalice tvrdila, že opozici do nominací nebude mluvit.

„Deklarovali, že nebudou opozici vstupovat do nominace na předsedu kontrolního výboru. Pokud mě nezvolí, tak to znamená, že nedodržují slovo. Uvidíme, co přinese hlasování,“ řekla Pokorná Jermanová. Volba je plánována na ustavujícím jednání zastupitelstva, které bude 16. listopadu.

Podle Rakušana zůstává nad nominací končící hejtmanky rozum stát. „Očekával bych ze strany ANO větší míru sebereflexe a po prohraných volbách návrh jiné osoby do čela tohoto výboru. A pokud mám právo hnutí ANO o něco požádat, pak aby nominaci ještě zvážili,“ napsal šéf STAN na facebooku. Nezpochybňuje, že nominace je záležitostí opozice, podle něj si ji ale bude muset na ustavujícím jednání zastupitelstva obhájit.

V podobném duchu se vyjádřila i nová hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Myslím si, že je to zcela absurdní. ANO má 15 zastupitelů. To, koho si na předsedu kontrolního výboru nominovali, něco svědčí o nich. Ne o nás. Asi dosavadní hejtmanka potřebuje placenou pozici, protože by třeba mohla mít problém s nalezením jiné práce,“ řekla Pecková serveru Novinky.

,Je symbolem‘

Nová koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj se podle Rakušana nechce chovat jako předchozí krajská vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty a chce dát opozici v kontrolním výboru většinu. Zároveň by ráda podpořila i jejího předsedu.

Politologové: ODS, TOP 09 s KDU-ČSL mohou porazit Babiše, úspěšných koalic u nás ale moc nevzniklo

Číst článek

„V případě paní Jermanové ale vážně pochybuji o její šanci na zvolení, byť platí výše napsané, chceme být jiní a dělat to jinak. Bohužel je symbolem. A protože hlasuje každý zastupitel podle svého svědomí, nikoliv podle stranických not, nemyslím si, že to dopadne pro paní Jermanovou dobře,“ dodal Rakušan.

Pokorná Jermanová jeho vyjádření označila za scestné a uvedla, že nic špatného neprovedla. „Policie mě nevyšetřuje, na žádném výslechu jsem nebyla, nikdo mě z ničeho neobvinil. Nevidím důvod, proč bych to nemohla vykonávat jako čtvrtý politik s nejvyšším počtem preferenčních hlasů ve volbách,“ dodala. Tvrdí také, že žádné zkoumání hospodaření na úřadě za poslední čtyři roky nic špatného neodhalilo. „Respektuji vítěze, ale pokud se staví do pozice, že budou komunikovat s opozicí a nebudou ji válcovat, tak to prohlášení pana Rakušana jde proti tomu,“ uzavřela.

Funkce předsedy kontrolního výboru je ve Středočeském kraji uvolněná, tedy placená. V minulosti byli v čele výboru Josef Řihák (ČSSD) nebo Ivo Šanc (STAN), který počátkem letošního roku funkci opustil ze zdravotních důvodů. Od té doby byla kvůli sporu stran neobsazená. Pokorná Jermanová v úterý řekla, že by ráda působila v dozorčích radách některých krajských nemocnic, určitě chce usednout v dozorčí radě benešovské nemocnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme