VIDEO: Předvolební debaty Českého rozhlasu odstartovaly, přelidněnou Jesenici u Prahy trápí doprava

Jesenice u Prahy je příměstské sídlo. Jak přibývá obyvatel, tak i problémů. Hlavně s každodenní dopravou za prací. Mnozí z místních by uvítali i lepší základní školu. Zástupce všech politických subjektů, které v Jesenici u Prahy kandidují v komunálních volbách, pozval k veřejné debatě Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus moderátor Jan Pokorný.

Jesenice (Aktualizováno: 19:54 24. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Jesenici debatovali  současná starostka Radka Vladyková (ANO 2011), Radek Zápotocký (ODS), Naďa Karasová (Rozumný rozvoj - TOP 09), Pavel Smutný (STAN, momentálně zastupitel za Rozumný rozvoj), Jiří Hynek (Svobodní, neúspěšný prezidentský kandidát) a Jana Vidímová (Za zelenou Jesenici).

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou předvolební veřejnou debatu z Jesenice

Asi největší problém, který v Jesenici u Prahy dnes a denně řeší, je doprava. Rodiče své děti musejí vozit do nejrůznějších detašovaných pracovišť školy a i proto houstne silniční doprava. Druhým kamenem úrazu jsou kamiony.

„Řešením by byl zákaz kamionové dopravy ve městě, což je ale v kompetenci hlavně Středočeského kraje,“ myslí si opoziční zastupitelka Naďa Karasová (Rozumný rozvoj – TOP 09).

Vadí jí i neexistence přirozeného centra města. „Na tom se shodneme asi všichni, protože nám chybí centrum, kde by se mohly kumulovat všechny služby, kde by mohla být i jakási pěší zóna a klidně i nějaká ta cukrárna,“ dodává.

Je to složitější...

Současná starostka Radka Vladyková (ANO) připomněla, že problém je, že městem vede tzv. Stará Benešovská a okruh kolem Prahy se silnicí 101, které se tam kříží. „Další zátěž v dopravě nám dělají i okolní obce,“ vysvětluje starostka.

Podle dalšího kandidáta Jiřího Hynka (kandiduje za Stranu svobodných občanů) se auty jezdit bude a nepomůže ani tramvaj nebo metro, které by sem mohlo jezdit nejdřív tak za 20 let.

„Motivujme místní lidi, aby nejezdili mimo město a řešili vše u nás. Lidi vozí děti do škol, malí podnikatelé nemají provozovny, tak podnikají jinde a zase jen víc zahušťují dopravu. Důležité je i přesvědčit starosty z okolních obcí, aby nám neblokovali sjezd z okruhu,“ myslí si.

Tramvaj, nebo metro?

„My Zelení chceme úplně jinou variantu dopravy,“ tvrdí Jana Vidímová (Za zelenou Jesenici).

„Rádi bychom sem dostali jakoukoli kolejovou dopravu, případně tramvaj, která je ekologická. Protože když postavíte další silnici, zas nám sem vjedou další auta,“ říká Vidímová.

Současný místostarosta Radek Zápotocký (ODS) k tomu dodává:

„Já bych vyzdvihl velký dluh, který tady máme od ŘSD, kteří nám slíbili jižní obchvat silnic 603 a 101. Ty nejsou zrealizovány dodnes, ačkoli okruh už tady funguje nějakých osm let. Přesně tohle by nám v centru Jesenice určitě ulevilo. Hlavně to křížení silnic.“

Bývalý starosta: Stačilo to jen dotáhnout

Bývalý Jesenický starosta Pavel Smutný (STAN) tvrdí, že stačilo málo a tranzitní doprava už byla ve městě vyřešena. „V roce 2013, kdy jsem byl starostou, jsme už byli před schválením vytěsnění tranzitní dopravy z Jesenice. Dokonce jsme měli už i schválené zákazové značky a dobrozdání ministerstva dopravy. Do konce to ale nikdy nikdo nedotáhnul,“ říká Smutný.

Město Jesenice se nechází ve Středočeském kraji. Je obcí II. stupně, tedy s pověřeným obecním úřadem, a vykonává agendu hned v několika sídleních útvarech (Drazdy, Horní Jirčany, Jesenice, Kocanda, Osnice, Rozkoš, Šátalka, Zdiměřice). Počet trvale hlášených obyvatel byl k 1. lednu letošního roku 9 184 lidí.

Důvod, proč městem, kudy vedou silnice II. třídy, stále jezdí kamiony, pak vidí zřejmě v odvolání vůči tomuto rozhodnutí městem Říčany. „Protože s dopravou je to tak, že když se někde ucpe, tak se jen přesune jinam. Za celé čtyři roky to ale lidé na radnici nezvládli dořešit,“ dodává Smutný.  

„Já v tom vašem projektu ale pokračoval,“ kontruje místostarosta Zápotocký (ODS). „Měl ale řadu nedostatků, které znemožnily jeho uvedení do praxe. A rozhodně to nebylo odvolání Říčan, které jsou navíc mimo naši oblast. Ale vyjadřuje se k tomu pověřená obec Černošice, kraj a další... Mohu ale už konečně říct, že teď je realizace už doslova na spadnutí,“ dodává místostarosta Zápotocký.

Jak by kandidáti řešili spornou otázku kolem místní školy, kdo by s kým v Jesenici spolupracoval a s kým určitě ne? Poslechněte si v audiozáznamu veřejné debaty. 

Předvolební vysílání Radiožurnálu a Plusu, vždy od 17:00:

  • 24. září: diskuse v Jesenici u Prahy
  • 25. září: diskuse v Chanovicích
  • 26. září: diskuse v Harrachově
  • 27. září: diskuse v Teplicích
  • 1.–4. října: rozhovory s kandidáty na pražského primátora
Komunální volby 2018: Kandidátky →

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme