'Ještě tě nikdo neoběsil?' Čím více toho na sítích sdílíte, tím snadnější jste obětí výhrůžek

Otevřené projevy nenávisti, nebo dokonce výhrůžky fyzickou likvidací se staly běžnou součástí diskuzí třeba na Facebooku. Jak může nenávist vypadat a co proti ní třeba správci stránek dělají?

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Facebook | Zdroj: Reuters

Výhrůžky a nadávky se objevují třeba na osobních profilech osobností, které se věnují výbušným tématům. Jedním z nich je analytik Roman Máca z think-tanku Evropské hodnoty. A útoky jsou skutečně šťavnaté, třeba jeden z diskutérů ho pozdravil slovy: „Nazdar Máca, ještě tě nikdo neoběsil?"

Přehrát

00:00 / 00:00

O člověku, který nám na internetu vyhrožuje, se dá zjistit poměrně dost informací

„Někteří jedinci jsou pobouřeni tím, co tvrdím nebo o čem píšu, a reagují takovýmto způsobem. Kromě různých vulgarismů jsou na místě i výhrůžky. Obecně je to takový mix a nejpopulárnější praktiky jsou, že vyhrožují například oběšením, řezáním hlavy, nebo píší, že si zasloužím postavit ke zdi a kulku," říká Máca.

Výhrůžky od falešných uživatelů

Podle něho jsou součástí skupiny vyhrožujících i tzv. prokremelští trollové, kteří se pohybují na internetu, a ti mu prý chystají lidový tribunál ve stalinském duchu. Výhrůžky mu chodí z falešných účtů i od reálných osob. Na policii zatím nikoho nenahlásil, ale u těch, kteří mu vyhrožují opakovaně, to zvažuje.

S projevy nenávisti má zkušenosti i řada správců diskuzních skupin. Potvrzuje to třeba Alena Václavíková, správkyně jedné z největších českých politicky orientovaných skupin jménem Lumpenkavárna. Diskutéry, kteří se snaží do skupiny zanést nenávistný obsah, správci vyhazují a jejich příspěvky mažou. Lehčí prohřešky pak řeší napomenutím a domluvou.

Jak se bránit?

Obrana proti takovým praktikám podle Martina Leskovjana z Institutu kryptoanarchie začíná a končí u prevence. „Přenášíme čím dál víc informací na internet a hlavně mladí a děti si nejsou vědomí toho, co vše to sebou přináší a co to znamená, když začínáme svá data sdílet na některých internetových službách. To je kořen celého problému, protože pokud začnete veřejně sdílet víc a víc informací o sobě, tak se vám těžko dá pomoct, protože v tu chvíli jste snadnou obětí pro vydírání, osobní útoky, šikanu atd," upozorňuje Leskovjan.

O člověku, který nám na internetu vyhrožuje, se podle odborníka dá zjistit poměrně dost informací. „Dá se analyzovat jazyk, profil jako takový, administrátoři sociálních sítí mají přístup k datům o uživateli – jaké stránky navštěvuje, jak se chová, jak lajkuje a nelajkuje, a z toho se dá profilovat osobnost člověka. Ale pokud je útočník chytrý a zručný, tak tyto činnosti maskuje a jeho dohledatelnost je velmi obtížná," dodává.

Ondřej Novák, Jan Burda, Jana Trpišovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme