Kvůli pádu lanovky na Ještěd obvinili čtyři lidi a firmu z obecného ohrožení. V kabině zemřel průvodčí

V souvislosti s tragickým pádem lanovky na Ještěd v Liberci před dvěma lety obvinila policie čtyři lidi a jednu firmu z obecného ohrožení z nedbalosti. V pondělí o tom informoval krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Při neštěstí zemřel 31. října 2021 průvodčí v jedné z kabin. Lanovka patří Českým drahám, které v pondělí proti obvinění podaly stížnost.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze druhé kabiny lanovky hasiči vyprostili 14 lidí

Při havárii před dvěma lety spadla po přetržení tažného lana jedna ze dvou kabin visuté lanovky a zemřel průvodčí. | Zdroj: HZS Libereckého kraje

„V dané věci jsme bezprostředně po události zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Zadali jsme množství multioborových znaleckých zkoumání a provedli výslechy svědků a do případu zainteresovaných fyzických a právnických osob,“ doplnil Robovský.

Ve čtvrtek 26. října podle něj kriminalisté ukončili část přípravného řízení, v níž prověřovali veškeré okolnosti případu a vydali usnesení o zahájení trestního stíhání.

Pád lanovky na Ještěd: zemřel strojvedoucí kabiny, na místě zasahovali záchranáři, 14 lidí evakuovali

Číst článek

„Za vinu je jim (obviněným - poznámka redakce) kladeno zejména porušení důležitých povinností vyplývajících z jejich zaměstnání a funkcí tím, že v rozporu s předpisy a s technickou dokumentací, které stanovují mimo jiné podmínky pro provoz této lanové dráhy, byla dráha Horní Hanychov – Ještěd vědomě provozována,“ doplnil Robovský.

„České dráhy i všichni jejich zaměstnanci po celou dobu vyšetřování úzce spolupracovali s vyšetřujícími orgány na objasnění příčin nehody. České dráhy se s názorem vyšetřujících orgánů ohledně odpovědnosti České dráhy a jejich zaměstnanců neztotožňují,“ uvedl mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský.

„Lanovka na Ještěd měla veškerá nezbytná povolení a revize, které jsou k provozu lanovky potřeba. České dráhy věří, že se v trestním řízení prokáže, že trestní odpovědnost společnosti nebo jejích zaměstnanců není na místě,“ dodal.

Při havárii před dvěma lety spadla po přetržení tažného lana jedna ze dvou kabin visuté lanovky a zemřel průvodčí. V kabině pro 35 lidí byl sám. Cestujícím, kterých bylo v druhé kabině 13, se nic nestalo. Zůstala viset na nosném laně 15 metrů nad zemí.

Průvodčí aktivoval záchrannou brzdu a kabinu, která po přetržení tažného lana prudce sjížděla zpátky k dolní stanici, zastavil. Z kabiny pak museli cestující vyprostit hasiči.

Město Liberec začne jednat o možnosti získání pozemků a staveb lanovky na Ještěd

Číst článek

Dvoukabinovou visutou lanovku na Ještěd vybudovala v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Ročně přepravila lanovka dvěma svými kabinami kolem čtvrt milionu cestujících.

V její devadesátileté historii se tažné lano přetrhlo už v roce 1944. Tehdy ale měla lanovka jiný systém jištění s dvěma tažnými lany a nehoda neměla tragické následky.

Od neštěstí je lanovka mimo provoz, České dráhy nechtějí investovat do rekonstrukce, jejíž náklady se odhadují na více než čtvrt miliardy korun. Zájem o převzetí lanovky má Liberec, s Českými drahami se ale zatím na podmínkách odkupu nedomluvil. Obchod je ve fázi, kdy mají obě strany vyhotovené znalecké posudky a vyjednávají o ceně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme