Na Ještědu hořel les, na místě zasahovalo 19 jednotek i vrtulník. Hasiči dostali požár pod kontrolu

Na vrcholu Ještědu v Liberci hořel asi hektar lesa a trávy. Hasičům se ho ale po 13.30 podařilo dostat pod kontrolu. Na místě zasahovalo devatenáct jednotek, hasiči povolali na pomoc i vrtulník, řekla to mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. Recepce hotelu Ještěd pro iROZHLAS.cz uvedla, že přístup do hotelu byl dočasně omezen.

Ještěd (Aktualizováno: 14:40 13. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nikdo se nedostane nahoru, ani dolu. Požár je přímo pod (chatkou – pozn. red.) Rohankou,“ řekla serveru iROZHLAS.cz recepční hotelu na Ještědu. Podle recepční zřejmě k evakuaci hotelu nedojde, přesné informace ale od hasičů nemá.

„Hoří suchý porost na svahu pod Ještědem. Je to kopec, neprojedou nám sem všechny cisterny, velitel zásahu si vyžádal i zásah z výšky, to znamená letecké hašení,“ říká Českému rozhlasu mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková.

Hasiči nahoru dopravovali vodu v cisternách, dál ji museli čerpat dálkovým vedením. Kvůli zakouření zasahovali v dýchacích přístrojích.

„Lidi z hotelu jsme evakuovat nemuseli, bezprostřední nebezpečí jim nehrozí. Někteří odešli, mnozí tu ale mají auta, a tak zůstávají a sledují práci hasičů,“ dodala Bílková.

Dnešní reakce byla bleskurychlá, každý věděl, co má dělat a hasiči měli zde nahoře vše připraveno. Obecně, jediné komplikace by mohly vzniknout od návštěvníků, kteří nedbají žádných značení a pokynů. Všem jednotkám hasičů patří velké uznání za perfektní organizovanost a zásah na jedničku,“ napsal hotel na svém facebookovém profilu v jedné z odpovědi uživatelům, který zmínil potíže s parkováním.

Požár byl na operační středisko hasičů ohlášen krátce před 11:00. „Hoří lesní a travní porost za Ještědem. Na letišti bylo zřízeno plnicí stanoviště pro vrtulník, který byl povolán na místo a bude zahájeno letecké hašení,“ dodala mluvčí.

Uzavřen je kvůli požáru horský hotel a vysílač na vrcholu Ještědu, uzavřena je i cesta nahoru od parkoviště Ještědka. „Nejezdí kabinová lanovka, sedačková lanovka Skalka ale v provozu zůstala,“ řekla mluvčí skiareálu Renata Balašová.

ČTK, rez, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme