Na Ještědu hořel les, na místě zasahovalo 19 jednotek i vrtulník. Hasiči dostali požár pod kontrolu

Na vrcholu Ještědu v Liberci hořel asi hektar lesa a trávy. Hasičům se ho ale po 13.30 podařilo dostat pod kontrolu. Na místě zasahovalo devatenáct jednotek, hasiči povolali na pomoc i vrtulník, řekla to mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. Recepce hotelu Ještěd pro iROZHLAS.cz uvedla, že přístup do hotelu byl dočasně omezen.

Ještěd (Aktualizováno: 14:40 13. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nikdo se nedostane nahoru, ani dolu. Požár je přímo pod (chatkou – pozn. red.) Rohankou,“ řekla serveru iROZHLAS.cz recepční hotelu na Ještědu. Podle recepční zřejmě k evakuaci hotelu nedojde, přesné informace ale od hasičů nemá.

„Hoří suchý porost na svahu pod Ještědem. Je to kopec, neprojedou nám sem všechny cisterny, velitel zásahu si vyžádal i zásah z výšky, to znamená letecké hašení,“ říká Českému rozhlasu mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková.

Hasiči nahoru dopravovali vodu v cisternách, dál ji museli čerpat dálkovým vedením. Kvůli zakouření zasahovali v dýchacích přístrojích.

„Lidi z hotelu jsme evakuovat nemuseli, bezprostřední nebezpečí jim nehrozí. Někteří odešli, mnozí tu ale mají auta, a tak zůstávají a sledují práci hasičů,“ dodala Bílková.

Dnešní reakce byla bleskurychlá, každý věděl, co má dělat a hasiči měli zde nahoře vše připraveno. Obecně, jediné komplikace by mohly vzniknout od návštěvníků, kteří nedbají žádných značení a pokynů. Všem jednotkám hasičů patří velké uznání za perfektní organizovanost a zásah na jedničku,“ napsal hotel na svém facebookovém profilu v jedné z odpovědi uživatelům, který zmínil potíže s parkováním.

Požár byl na operační středisko hasičů ohlášen krátce před 11:00. „Hoří lesní a travní porost za Ještědem. Na letišti bylo zřízeno plnicí stanoviště pro vrtulník, který byl povolán na místo a bude zahájeno letecké hašení,“ dodala mluvčí.

Uzavřen je kvůli požáru horský hotel a vysílač na vrcholu Ještědu, uzavřena je i cesta nahoru od parkoviště Ještědka. „Nejezdí kabinová lanovka, sedačková lanovka Skalka ale v provozu zůstala,“ řekla mluvčí skiareálu Renata Balašová.

ČTK, rez, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme