Jestřáb odhalil v Česku téměř 14.000 přestupků

Čeští policisté zjistili při mezinárodní dopravněbezpečnostní akci Jestřáb téměř 14.000 přestupků. Stejně jako při akcích typu Kryštof se nejvíc přistižených řidičů provinilo příliš rychlou jízdou, přes dvě stovky šoférů měly v krvi alkohol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní auto | Foto: Jan Rosenauer

Celkem čeští policisté při čtyřdenní červnové akci odhalili 13.856 přestupků. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení maximální povolené rychlosti, celkem ve více než 8500 případech.

"Ve 1352 případech policisté řešili nepoužití bezpečnostních pásů a zádržných systémů. Alkohol byl zjištěn u 222 řidičů," shrnul pro Radiožurnál výsledky akce Jestřáb Pavel Hanták z policejního prezidia.

Nejvíce přestupků, 2298, se čeští řidiči podle policejních statistik dopustili ve Středočeském kraji. O jeden méně zjistili jihomoravští policisté. Nejčastěji nedodržovali povolenou rychlost severočeští řidiči, a to v 1559 případech.

Povinné pásy si nepřipnulo nejvíce řidičů ze středních Čech, policie zde eviduje 408 takových přestupků. Alkohol před jízdou byl problémem především severočeských a jihomoravských řidičů, celkem v 37, respektive v 35 případech.

Společnou akci šesti středoevropských zemích, která je obdobou českých Kryštofů, zorganizovala slovenská policie. Kontroly probíhaly kromě Česka také v Rakousku, Polsku, Maďarsku a Slovinsku. Na Slovensku se akce Jestřáb konala již popáté.

Ve srovnání s kontrolami na Slovensku byl počet přestupků v Česku zhruba o 18.000 nižší. Slovenští policisté totiž zjistili 32.098 přestupků. Další z účastníků, rakouští policisté, jen za první čtyři dny operace zjistili ve své zemi 21.495 přestupků.

Stejně jako jejich čeští kolegové překračovali slovenští řidiči zejména nejvyšší povolenou rychlost. Policie tam zjistila 14.178 přestupků, tedy více než byl celkový počet pochybení českých řidičů. Alkohol v krvi policie naměřila 384 slovenským řidičům, tedy o 162 více než v Česku.

Česká policie plánuje další akce typu Kryštof například na červenec a září. Vyplývá to ze seznamu, který nedávno pronikl na veřejnost. Podle policie je harmonogram pouze orientační. Do konce roku by se podle něj mělo uskutečnit ještě více než deset celostátních dopravněbezpečnostních akcí.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme