Česko vydalo údajného ruského hackera Nikulina, v noci odletěl do USA. Obhájce o tom nevěděl

Česko v noci vydalo údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to potvrdily tři nezávislé důvěryhodné zdroje. Rus už odletěl do USA. Soud v březnu pravomocně potvrdil, že Nikulin nemá v Česku nárok na azyl. O jeho vydání usilovalo i Rusko. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) dříve řekl, že ho prezident Miloš Zeman žádal, aby byl Nikulin vydán do Ruska.

Praha (Aktualizováno: 17:05 30. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze.

Jevgenij Nikulin. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Nikulinovo vydání potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Spojené státy vydání Nikulina vítají.

Čin, pro který žádalo Nikulina Rusko, označil ministr Pelikán za bagatelní. „Měl jsem dvě konkurenční žádosti o extradici, do USA a do Ruska, a tak, jak je v těchto případech běžné, jsem poměřoval závažnost trestné činnosti a zároveň to, jak daný stát usiloval o zadržení a vydání člověka své justici,“ řekl ČTK Pelikán.

Z porovnání obou žádostí podle něj jasně vyšlo, že má vyhovět žádosti Ameriky. „Tam je stíhán pro velmi závažnou trestnou činnost. USA na něj také vydaly zatykač a aktivně usilovaly o jeho zadržení. Naproti tomu Rusko se ozvalo, když už zadržen byl a šlo o poměrně bagatelní trestný čin, navíc dosti starý. Dokonce byla otázka, zda není podle našeho práva promlčený,“ uvedl ministr.

Rusův advokát Martin Sadílek Radiožurnálu řekl, že o rozhodnutí oficiálně neví. „Informovala mě o tom média, ministerstvem spravedlnosti jsem o tom nebyl zpraven.“

Zda Nikulin odletěl, tak Sadílek nemohl potvrdit. „Nemám rozhodnutí k dispozici. Určitě mě bude zajímat, jestli postup pana ministra není v rozporu se zákonem.“

Spojené státy Nikulinovo vydání uvítaly. „Velmi si ceníme spolupráce s Českou republikou v mnoha otázkách, včetně soudních, policejních a prosazování práva. Tato spolupráce je založena na sdílených principech právního státu a jejím základem bude vždy důvěra, respekt a společný cíl ochrany našich národů před zločinem,“ napsal serveru iROZHLAS.cz tiskový mluvčí amerického velvyslanectví v Česku Edward Findlay.

'Neopodstatněná stížnost'

Česká policie Rusa zadržela předloni v říjnu v Praze na základě amerického zatykače, od té doby byl ve vazbě pankrácké věznice.

Stropnický: Vydání hackera Nikulina ovlivní českou diplomacii. Nadšené nebude buď Rusko, nebo USA

Číst článek

Rozhodnutí o vydání do USA padlo necelé dva týdny poté, co pražský městský soud přímo v pankrácké věznici zamítl Nikulinovu žalobu na nezákonnost rozhodnutí českého ministerstva vnitra.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán na začátku března řekl, že o tom, zda vydá Nikulina do Spojených států, nebo do Ruska, rozhodne hlavně podle závažnosti trestných činů.

„Rozhodovat budu, jakmile budu moci rozhodovat, protože tam jsou různé procesy, na které já musím čekat. A při tom rozhodování zvážím zejména závažnost těch daných trestných činů a to, zda ty země aktivně žádaly o něj, nebo zda si vzpomněly až později, a tak dále,“ oznámil tehdy Pelikán.

Jedním z procesů, o nichž Pelikán hovořil, bylo rozhodnutí Ústavního soudu o Nikulinově stížnosti. Kvůli té soud v únoru odložil vykonatelnost usnesení o přípustnosti vydání.

Ústavní soud Nikulinovu stížnost nakonec v týdnu odmítl, což otevřelo dveře vydání do USA. „Stížnost jsme odmítli v úterý jako zjevně neopodstatněnou, ve čtvrtek odpoledne jsme to rozesílali účastníkům. Odůvodnění zveřejníme v úterý po Velikonocích,“ uvedla v pátek mluvčí soudu.

Z Prahy do Manassasu

Podle agentury ČTK odletěl krátce po čtvrteční půlnoci letoun amerického ministerstva spravedlnosti, který Spojené státy podle leteckých webů používají k transportu vězňů.

Letadlo typu Gulfstream podle webu flightaware.com přistálo v Praze v sobotu 24. března, v pátek v 0:06 odletělo do Manassasu nedaleko Washingtonu, kde přistálo v 9:05 SELČ.

Spotteři, kteří se věnují sledování leteckých tras, na twitteru spekulovali o důvodu cesty stroje do Prahy, mimo jiné zmínili právě i možnost vyzvednutí Rusa Nikulina.

Zájem USA i Ruska

Třicetiletého Rusa zadržela v říjnu 2016 v Praze česká policie na základě amerického zatykače. USA ho viní z útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox z let 2012 a 2013.

Hacker Jevgenij Nikulin nemá nárok na azyl. Soud potvrdil zamítavé rozhodnutí ministerstva

Číst článek

Vydání údajného hackera požadovalo i Rusko, a to kvůli údajné internetové krádeži. Podle dřívějších informací za Nikulinovo vydání do Ruska lobboval i prezident Miloš Zeman.

Ministr Pelikán koncem února serveru Aktuálně.cz řekl, že se s ním letos dvakrát sešel prezident Miloš Zeman. „Je pravda, že tento rok proběhly dvě schůzky, kdy mě prezident žádal, abych nevydal ruského občana do USA, ale do Ruska,“ uvedl ministr.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil v pátek postup při vydání Nikulina do USA za netradiční. Vysvětlení je podle něj věcí a odpovědností vlády, nikoliv Hradu.

Dopad na vztahy s Ruskem?

Kauza bude mít podle ministra zahraničních věcí v demisi Martina Stropnického (ANO) dopad na českou diplomacii. Stropnický to na konci února řekl v České televizi.

„Určitě však ta druhá strana, ať už to dopadne jakkoliv, nebude nadšena,“ podotkl tehdy ohledně požadavků USA a Ruska. Ministr rovněž kritizoval tlak prezidenta Zemana na Pelikána.

Kauza Nikulin

Hlavní události v kauze údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina:

 • 5. října 2016 - V Česku byl ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) zatčen ruský občan Jevgenij Nikulin (29). Údajný hacker skončil ve vazbě.
 • 19. října 2016 - Ruská ambasáda byla vyrozuměna o Nikulinově zadržení v Česku. Podle televize ABC je zodpovědný za masivní útok na profesní sociální síť LinkedIn z roku 2012. Rusko vyjádřilo odhodlání udělat vše pro to, aby zabránilo Nikulinovu vydání do USA.
 • 22. října 2016 - Porota kalifornského soudu obvinila Nikulina, že napadl počítače firem LinkedIn, Dropbox a Formspring. Obžaloba jej viní z hackerského útoku, krádeže a spiknutí.
 • 12. listopadu 2016 - Podle Českého rozhlasu soud zamítl Nikulinovu stížnost proti ponechání ve vazbě.
 • 16. listopadu 2016 - Velvyslanectví USA požádalo o Nikulinovo vydání.
 • 23. listopadu 2016 - Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že o vydání Nikulina požádalo i Rusko (úřad žádost obdržel rovněž 16. listopadu), které na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (zhruba 88 000 korun) spáchané v roce 2009.
 • 5. dubna 2017 - Pražské městské státní zastupitelství předalo Nikulinovu kauzu k soudu. Podle žalobců je vydání přípustné do obou států.
 • 11. května 2017 - Soud odročil jednání o přípustnosti vydání. Nikulinův obhájce vznesl námitku, že neobdržel návrh na vydání do USA. Nikulin tvrdil, že po zatčení v Česku jej agenti FBI žádali, aby se přiznal k proniknutí do pošty americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.
 • 30. května 2017 - Pražský městský soud rozhodl, že vydání Nikulina je přípustné do USA i do Ruska. Nikulin si proti usnesení o přípustnosti vydání do USA podal stížnost.
 • 1. června 2017 - Nikulinův právník Martin Sadílek oznámil, že Nikulin si podá i stížnost proti rozhodnutí o přípustnosti vydání do Ruska. Nikulin nechce být vydán nikam, dává ale přednost extradici do vlasti, kde mu podle jeho právníka hrozí výrazně nižší trest.
 • 24. listopadu 2017 - Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání Nikulina i do USA. Podle Sadílka mu hrozí v USA až 54 let vězení. Podle žalobkyně Marcely Kratochvílové Nikulin může v USA dostat maximálně 12 až 14 let.
 • 18. ledna 2018 - Ruský list Izvestija upozornil na údajně vážné zhoršení Nikulinova zdravotního stavu v pankrácké věznici. České úřady zprávu ruského listu popřely.
 • 23. ledna 2018 - Nikulin neuspěl s ústavní stížností proti vazbě.
 • 9. února 2018 - Ruská agentura TASS napsala, že Nikulin podal druhou ústavní stížnost s cílem zvrátit verdikt o přípustnosti vydání do USA. Nikulin podle TASS rovněž zažaloval rozhodnutí, jímž mu české ministerstvo vnitra odepřelo "humanitární azyl".
 • 15. února 2018 - Ruský list Izvestija napsal, že Nikulinova matka požádala dopisem prezidenta Miloše Zemana o pomoc při osvobození svého syna.
 • 23. února 2018 - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) řekl serveru Aktuálně.cz, že prezident Zeman letos dvakrát žádal, aby vydal Nikulina do Ruska, a nikoli do Spojených států.
 • 13. března 2018 - Ústavní soud odložil vykonatelnost usnesení soudu, který vyslovil přípustnost Nikulinova vydání. Nikulina tak zatím nelze vydat ke stíhání ani do jedné země. Odklad potrvá, dokud ÚS nerozhodne o Nikulinově stížnosti.
 • 16. března 2018 - Podle soudu Nikulin nemá nárok na azyl v ČR. Soud potvrdil rozhodnutí ministerstva vnitra. Verdikt je pravomocný.

Zdroj: ČTK

Ondřej Golis, hnn, haf, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme