Nikulina můžete vydat do USA, řekl soud. Washington ho viní z hackerských útoků

Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z hackerství, o jeho extradici usiluje také Moskva.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:51 24. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze.

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Vrchní soud rozhodl o možnosti vydání Nikulina do USA poté, co se Rus odvolal proti stejnému verdiktu pražského městkého soudu. 

„Jsem překvapen, jsem zklamán, protože se na tu věc právně dívám jinak. Samozřejmě podniknu právní kroky, kterými se pokusím zabránit vydání do Spojených států amerických,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz Nikulinův advokát Martin Sadílek s tím, že se chystá podat ústavní stížnost. „Namítnu procesní pochybení, kterých se dopustily soudy obou stupňů, a tím porušily právo na spravedlivý proces. Uvidíme, ústavní soud ještě může změnit vývoj věcí,“ dodal.

Podle Sadílka totiž objektivně existují důvody, proč je Nikulinovo vydání nepřípustné. „Minimálně výše hrozícího trestu je velmi silným argumentem a velmi silnou zákonnou překážkou,“ doplnil ještě.

Za krádež dat v USA a online loupež peněz v Rusku hrozí údajnému hackerovi zadrženému v Česku Jevgeniji Nikulinovi v obou zemích 10 let vězení, napsal již dříve soudce, který rozhodl o přípustnosti jeho vydání do USA i Ruska. Server iROZHLAS.cz získal letos v červenci usnesení, v němž městský soud svoje rozhodnutí rozebírá. V něm smetl i další Nikulinovu námitku, že žádost o jeho vydání má politický podtext. Podle Rusova advokáta Martina Sadílka závěry dostatečně nevysvětlil.

Společnost LinkedIn odhaduje, že Nikulin jí způsobil škodu 5 milionů dolarů (cca 113 milionů korun), Dropbox 514 tisíc dolarů (cca 11,5 milionu korun) a Formspring 15 tisíc dolarů (cca 338 tisíc korun). Řečí amerických paragrafů se údajně dopustil spiknutí, krádeže totožnosti, obchodování s prostředky pro neoprávněný přístup, počítačového vniknutí a úmyslného přenosu dat za účelem poškození chráněného počítače.

Soud: Údajnému hackerovi Nikulinovi hrozí v USA i Rusku 10 let, jeho případ není politický

Číst článek

Jak zjistil Radiožurnál v minulých dnech, podal údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin nedávno stížnost k Ústavnímu soudu. V dokumentu píše, že byl proti své vůli pět dní držen na psychiatrickém oddělení v Bohnicích, kde byl podle lékařských zpráv přikurtovaný k posteli. Jeho advokát si myslí, že policie tak chtěla zřejmě získat čas.

O vydání Nikulina žádá jak Rusko, tak USA. Spojené státy muže viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné že ukradl data z profesní sítě LinkedIn - tedy sociální sítě, která pomáhá firmám hledat zaměstnance a lidem práci. Rusko na něj zase vydalo zatykač kvůli krádeži z roku 2009.

Sám Nikulin odmítá, že je hacker, jeho advokát říká, že se učil automechanikem. Třeba ruský web Gazeta.ru ale o něm píše něco jiného. Podle něj patří mezi typickou moskevskou zlatou mládež, jezdil drahými auty a celkově dával najevo, že žije v blahobytu. Žádnou práci ale neměl a nikdy podle ruského serveru oficiálně k žádnému majetku nepřišel.

CHCE BÝT VYDÁN DO RUSKA

Nikulin stáhl stížnost proti rozhodnutí soudu o vydání Ruska. Verdikt městského soudu je tak pravomocný a vrchní soud se jím již nebude zabývat. Řešit naopak bude stížnost proti rozhodnutí vydat Nikulina do USA. Změnu Rus zdůvodňuje obavami o bezpečnost. "Pan Nikulin se rozhodl vzít stížnost proti rozhodnutí o přípustnosti vydání do Ruské federace zpět, tudíž rozhodnutí soudu je v této části pravomocné," potvrdil jeho advokát údajného hackera Martin Sadílek.

sam, ogo, mch, hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme