Nikulin podle soudu nemá nárok na odškodné. Ruský hacker požadoval 1,25 milionu za vydání do USA

Rus Jevgenij Nikulin nemá nárok na jeden a čtvrt milionu korun, které žádal od českého státu jako odškodné kvůli svému předčasnému vydání do USA. Zamítnutí jeho žaloby potvrdil ve středu odvolací soud. Ministerstvo spravedlnosti Nikulinovi v souvislosti s nezákonným rozhodnutím exministra Roberta Pelikána (ANO) už dříve vyplatilo čtvrt milionu korun. Nikulin byl v USA po svém vydání odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikulinův advokát Martin Sadílek a vzadu Nikulinovi rodiče.

Nikulinův obhájce Martin Sadílek a vzadu jeho rodiče | Zdroj: ČTK

Nikulinův obhájce Martin Sadílek usiloval o to, aby věc znovu projednal Obvodní soud pro Prahu 2 a aby provedl důkazy, které dříve zamítl jako nadbytečné. Argumentoval mimo jiné tím, že podle znaleckého posudku vypracovaného ve Spojených státech trpí Nikulin posttraumatickou stresovou poruchou.

Odvolání. Případ ruského hackera Nikulina nekončí, pokračovat bude u Městského soudu v Praze

Číst článek

Podle advokáta to souvisí právě s předčasným vydáním, kvůli kterému Nikulin ztratil důvěru v justiční systém a ocitl se bez morální a citové podpory rodiny.

Předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Helena Karetová ale ve středu podotkla, že předmětem žaloby nebyla náhrada škody na zdraví, ale nemajetkové újmy.

„Za této situace postupoval soud správně, pokud nezatěžoval řízení dalším znaleckým zkoumáním duševního stavu žalobce a dalšími nákladnými důkazy," uvedla k přezkoumávanému rozsudku. Soudkyně také zdůraznila, že samotné vydání Nikulina do USA bylo přípustné.

Česká policie zadržela Nikulina v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače. Přípustnost mužova vydání do USA potvrdily české soudy, nezbytným předpokladem vydání byl souhlas ministra.

Pelikán extradici povolil v březnu 2018, ačkoliv česká justice v té době ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na azyl. Ústavní soud se proto následně Rusa zastal, a to přesto, že muž nakonec azyl nezískal. Konstatoval, že ministr porušil Nikulinova práva.

Estonsko čelilo největším kybernetickým útokům od roku 2007, přihlásili se k nim ruští hackeři

Číst článek

Tím, že ministr nepočkal na zamítnutí kasační stížnosti, byl Nikulin vydán o jeden měsíc a čtyři dny dříve, než bylo přípustné. O Nikulinovo vydání usilovalo i Rusko, přičemž kolize americké a ruské žádosti vyvolávala politické pnutí na mezinárodní i domácí scéně.

Obvodní soud pro Prahu 2 dříve podotkl, že Nikulin podal žádost o azyl naprosto účelově: až po 14 měsících jeho pobytu v Česku. Humanitární azyl by navíc Nikulin mohl dostat pouze ve vztahu ke státu jeho původu, tedy k Rusku – nikoliv k USA.

Soud v San Francisku Nikulina uznal vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox a ukradl data z více než 117 milionů účtů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme