Ústavní soud: Žádost o vydání Nikulina byla dobře podložená, nic nenasvědčuje politické motivaci stíhání

Ústavní soud (ÚS) v kauze údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina nezjistil nic, co by zpochybňovalo nezávislost amerických soudních orgánů. Žádost o vydání byla dobře podložená. Ani hrozba vysokého trestu není podle soudců sama o sobě důvodem pro nesplnění mezinárodních závazků, tedy pro nevydání Nikulina. Soud to píše v usnesení, které v úterý zveřejnil na svém webu.

Dokument Praha (Aktualizováno: 10:23 3. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Česká justice rozhodla, že vydání Nikulina je přípustné jak do Spojených států, tak do Ruska. Jeho stížnost ústavní soudci neveřejně odmítli před týdnem. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) pak rozhodl o vydání do Spojených států, kam údajný hacker odletěl v noci na pátek.

„Co se týče základních náležitostí extradičních materiálů ze Spojených států amerických, tak tyto jednoznačně uvádí celou řadu důkazů nasvědčujících důvodnosti stěžovatelova trestního stíhání. To bylo již potvrzeno i americkým soudem, který na stěžovatele vydal mezinárodní zatykač," stojí v usnesení ÚS. (Celé si ho můžete přečíst na konci článku.)

Česká justice se podle soudu dobře vypořádala i s námitkami politického pozadí Nikulinovy kauzy. I kdyby některé americké vyšetřující orgány byly proti Nikulinovi zaujaté a sledovaly vlastní politické cíle, zůstávají podle českých ústavních soudců pod dohledem veřejné žaloby, a především nezávislé soudní moci.

'Česko prosazuje principy odpovědnosti a spravedlnosti.' Bílý dům děkuje za vydání Nikulina

Číst článek

„Právě hierarchicky postavený systém orgánů činných v trestním řízení je základní překážkou toho, aby systém trestní justice ovládla svévole vyšetřujících orgánů. V celém trestním řízení v České republice přitom nebyla zjištěna jediná okolnost, která by zpochybňovala nezávislost amerických soudních orgánů. V takové situaci není pro nevydání stěžovatele žádný právní důvod," rozhodl ÚS.

USA jsou za vydání vděčné

Spojené státy jsou podle Bílého domu za vydání Nikulina vděčné. Rusko krok kritizuje a varuje, že bude mít dopad na vztahy mezi Moskvou a Prahou.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Po převozu do USA Rus u soudu v San Franciscu uvedl, že se cítí být nevinen. Spekuluje se o možné souvislosti případu s údajným vměšováním do předloňských prezidentských voleb v USA.

Rusko Nikulina žádalo kvůli údajné internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

'Podkopání vztahů s Ruskem'

Nikulina české úřady předaly americké straně v noci na pátek. Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že jeho vydání do Spojených států podkopává vztahy Ruska s Českem. Jejich vyjádření však podle Miroslavy Němcové z ODS vypovídá o vzjemných vztazích.

„Jestliže Rusové říkají, že nevydání Jevgenije Nikulina do Ruska znamená podkopání vztahů mez námi a Ruskem, tak ty vztahy asi za moc nestály. Jestli tahle jedna věc, kdy u nich je pan Nikulin žalován pro bagatelní trestnou činnost, znamená podkopání vztahů,“ okomentovala záležitost pro Radiožurnál.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je důležité, aby diplomatické konflikty nepřerostly v něco závažnějšího. 

„Myslím, že pokud jde o komunikaci s ruskou stranou, tak samozřejmě nabourána je. Nejen touto skutečností, ale i vypovězením diplomatů. Poslední dobou prostě na vztazích mezi Českou republikou určité mráčky jsou. A bylo by dobré, abychom jakékoliv věci na tomto poli hodnotili s určitým odstupem,“ řekl Dolejš.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme