Ježek: Šéfové Obecního domu si rozdávali milionové odměny, oficiálně brali jen 12 tisíc

Pražský Obecní dům se kvůli špatnému hospodaření dostal do milionových ztrát. Bývalé vedení si rozdávalo vysoké platy, zlaté padáky i nejrůznější benefity. Jejich výši navíc tajilo a oficiálně vykazovalo jen velmi nízké základní platy. Nakupovalo také předražené a nekvalitní služby. Tvrdí to nový předseda představenstva Obecního domu Vlastimil Ježek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecni dum

Obecni dum | Foto: CzechTourism

Jak je podle Vás možné, že si bývalé vedení Obecního domu užívalo takové výhody a že jim to někdo umožnil?

Bohumil Černý to řekl naprosto přesně – oni zřejmě naplňovali nějakou strategii vedení hlavního města Prahy a my naplňujeme tu, kvůli které jsme byli do čela Obecního domu zvoleni. Je to úkol Václava Novotného, radního pro kulturu, a celého současného vedení Prahy, které si nepřeje rozmařilý život v Obecním domě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hospodaření bývalého vedení Obecního domu kritizuje nový předseda představenstva Vlastimil Ježek

Na tom nevím, co se dá nevidět po třech měsících, to prostě vidíte za pět minut, na to nepotřebujete pět let. Obecní dům některé služby nakupoval za ceny odpovídající novému vozu porsche a svojí kvalitou odpovídají spíše notně ojetému trabantu.

To jsou všechno věci, které se dají prokázat. My za ty tři měsíce máme za sebou celou řadu jednání a když vám řeknu jen tři příklady, tak to snad stačí. Právní služby levnější o 20 procent, ekonomické služby o 60 procent a IT služby o téměř 70 procent.

Obecní dům spravuje akciová společnost, která je stoprocentně vlastněná hlavním městem Prahou a co té společnosti vedení města dovolí, to smí. Co jí nedovolí nebo dokonce zakáže, to určitě nemůže.

To také ale říkají bývalí členové představenstva, že všechno bylo v pořádku, protože vedení hlavního města mělo k dispozici výroční zprávy, aniž kdy cokoli namítlo a odmítají tímto argumentem svou zodpovědnost. To nepřijímáte?

Z hlediska občana v žádném případě ne. Samozřejmě je také možné tvrdit, že je to akciová společnost, která nehospodaří s veřejnými penězi, Obecní dům si stoprocentně na svoji činnost vydělává. Ale zachází s domem, který nepochybně veřejným statkem je.

V tomhle smyslu je klidně možné, že existuje politická reprezentace, pro kterou rozmařilost a velmi benevolentní zacházení s prostředky patří k politickému stylu a kultuře. Já pevně doufám, že současné vedení Prahy reprezentuje kulturu, která je pro většinu lidí přijatelnější. Pro mě tedy rozhodně.

Bývalé vedení Obecního domu v Praze zanechalo památku v milionových ztrátách

Číst článek

Vy už jste naznačil, jak se snažíte šetřit oproti tomu předchozímu hýření. Z interních materiálů, které má Radiožurnál k dispozici, vyplývá, že loni si tříčlenné představenstvo přišlo měsíčně na 187 tisíc na platech, na benefitech pak 53 tisíc korun a na konkurenčních doložkách, takzvaném zlatém padáku, na skoro dva miliony korun. Změnily se teď platy nového vedení?

Já se ke konkrétním číslům vyjadřovat nechci a ani nemohu, protože většina smluv, které Obecní dům uzavíral, obsahuje doložky nebo ustanovení, že to jsou informace neveřejné. Nicméně za současné představenstvo mluvit mohu – žádné konkurenční doložky.

Ono je to taky velmi legrační. Představte si, že konkurenční doložka je formulována tak, že ten člověk získá za dobu pobytu v Obecním domě unikátní know-how s provozováním prvotřídní historické památky. A já jsem si tak představil, kde by to know-how uplatnil poté, co z Obecního domu odejde. Zákaz konkurence se týká vysoce specializovaných prací, kde se zaměstnavateli vyplatí rok toho člověka živit.

Napadlo Vás něco?

Napadl mě jedině Žofín, jako taková konkurence Obecnímu domu v určité části krátkodobých pronájmů, ale upřímně řečeno, jsem přesvědčen, že pan Nekola by nikoho z nich doopravdy nezaměstnal.

Nemravné na tom předchozím systému bylo to, že oficiálně se tvářilo představenstvo, že žije za neuvěřitelně malé peníze, až nápadně. Předseda představenstva měl oficiálně odměnu pouze 12 tisíc korun, to najdete v obchodním rejstříku.

Vlastimil Ježek | Foto: Lenka Paličková

Nemravné na tom bylo, že benefity se skrývaly do pracovněprávních smluv, do nepeněžních benefitů. Skrývaly se tam velmi umně, ale když se to nasčítalo, tak to číslo bylo opravdu pro mě až překvapivě velké.

Dnešní odměny představenstva jsou pochopitelně mnohem vyšší než 12 tisíc korun, protože je to naprosto full-time job a ještě navíc máte stoprocentní odpovědnost až do výše svého majetku za vše, co tam uděláte. Ale absolutně bez benefitů a absolutně transparentně.

Myslíte si, že se za tím vším skrývá i nějaké trestněprávní odpovědnost? Chystáte trestní oznámení?

Musím říct, že většinou jde o pouhou rozmařilost. Pokud jde o trestněprávní odpovědnost, tam se obávám, že k tomu můžeme dojít po konci probíhajících inventur. Už dnes je jasné, že jsme nedohledali stovky položek, vyčíslovat to zatím nechci, ale tady se bojím, že nic jiného nezbyde.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme