Poslechněte si mši za zesnulé seniory. Ježíškova vnoučata je připomněla ve svatovítské katedrále

Téměř 14 tisíc splněných přání, to je výsledek projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Osamělým seniorům lidé darovali oblečení, zážitky, nebo jim zprostředkovali setkání se známými osobnostmi. Někteří senioři se ale splnění svých přání bohužel nedožili. V pražské katedrále svatého Víta se proto v pátek konala vzpomínková mše. Poslechnout si ji můžete ze záznamu.

Ježíškova vnoučata Praha (Aktualizováno: 21:55 9. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V přední historické části katedrály svatého Víta byla téměř všechna místa v lavicích obsazena. Na bohoslužbu přišli třeba také sociální pracovníci z domovů pro seniory a dalších zařízení, která se do projektu Ježíškova vnoučata zapojila. Bylo jich téměř 600.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si zádušní mši za zesnulé seniory, která se konala v katedrále svatého Víta

Farář Ondřej Pávek mluvil o evangeliu svatého Marka, ve kterém Ježíš uzdravil hluchoněmého člověka. Tento příběh přirovnal k lidem, kteří se zapojili do projektu Ježíškova vnoučata. Také oni museli podle něj otevřít své srdce lásce.

Během mše se mimo jiné vzpomínalo na ty, kteří se splnění svých přání nedožili.

„Přesně si pamatuji ten okamžik, kdy jsme se poprvé během projektu dozvěděli, že někdo zemřel. Stál jsem v Olomouci na náměstí,“ vyprávěl ještě před mší vedoucí projektu Ježíškova vnoučata a šéfredaktor zpravodajství a publicistiky Českého rozhlasu Martin Ondráček.

„Říkali jsme si, co s tím budeme dělat? Musíme se nějak ohlédnout, zastavit se a zavzpomínat na lidi, kteří si dárky buď neužili, nebo se jejich předání nedožili,“ vysvětloval, proč se páteční mše uskutečnila.

V katedrále svatého Víta se uskutečnila mše za zesnulé seniory, kteří už si nestihli převztít vánoční dárky z projektu Ježíškova vnoučata. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Jako paní Marta z Domu pokojného stáří ve Frýdku-Místku. Ta si přála předplatné časopisu. První lednové číslo už si ale přečíst nestihla.

Pan František z Domu s pečovatelskou službou v Chrastavě zase potřeboval elektrický vozík. Zemřel ale pouhý den před jeho předáním. A podobných příběhů zažila Ježíškova vnoučata asi devadesát.

„Každá mše svatá je za někoho obětována, ale tento projekt Ježíškova vnoučata je jedinečný už třeba tím počtem lidí, kteří jsou do něho zapojeni,“ podotkl farář Ondřej Pávek.

Jako by mi požehnal Pánbůh, říká třiaosmdesátiletá Jarmila. Díky Ježíškovým vnoučatům se setkala s papežem

Číst článek

Bohoslužba ale byla trochu netradiční. Nešlo totiž jen o zádušní bohoslužbu za seniory, kteří se splnění svých přání už nedožili.

„Celá bohoslužba se také nesla v duchu poděkování těm, kteří se projektu účastní jako dárci. Při mši svaté jsem ale pamatoval zvlášť na ty, kteří do toho projektu byli zapojeni jako obdarování,“ doplnil.

Vzpomínková mše za Ježíškova vnoučata se uskutečnila od 18 hodin v pražské katedrále svatého Víta.

Projekt Ježíškova vnoučata se dosud nezastavil. Lidé mohou stále vkládat a plnit přání. Naplno se opět rozjede opět před Vánocemi. Vedoucí projektu Martin Ondráček ho chce kromě plnění přání opuštěným seniorům zaměřit i na darování času. Aby lidé se seniory třeba hráli mariáš nebo jim předčítali knížky.

Ježíškova vnoučata

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit.

Projekt zaujal i Český rozhlas, který se spojil se sociálními pracovníky domovů. Ti pak sepsali s klienty jejich vánoční přání. kterých nakonec byly tisíce. A přesně tolik bylo třeba lidí, aby je dokázali splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem bylo snadné. Lidé si vybírali podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chtěli balit vánoční dárek nebo přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačilo přání vybrat, rezervovat a poslat nebo předat osobně.

Stále ještě nějaká nesplněná přání zbývají. Jaká? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz. Sledovat také můžete facebook Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

Ježíškova vnoučata doplňoval také tematický týden o životě penzistů v Česku s názvem Tahle země bude pro starý. Český rozhlas se zaměřil na problematiku stáří a stárnutí populace. Na serveru iROZHLAS.cz si můžete seriál pod označením Země seniorů připomenout.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme