Ježkovi z kauzy ROP nepomohly peníze ani záruky rodiny. Soud ho z vazby nepustil

Nabídl kauci, zaručili se za něj blízcí a slíbil, že na sebe nechá dohlížet probačního úředníka. Nic z toho však Danielu Ježkovi na svobodu nepomohlo. Podnikatel je podle policie společně s exsenátorem Alexandrem Novákem hlavou dotační mafie stíhané v kauze ROP Severozápad, za níž údajně zůstala škoda 14 miliard korun. Ježek kvůli tomu sedí skoro již pět měsíců ve vazbě a prozatím to vypadá, že v ní ještě zůstane.

ÚSTÍ NAD LABEM Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Ježek

Daniel Ježek | Zdroj: ČTK

Po Ústavním totiž neuspěl ani u Okresního soudu v Ústí nad Labem, který na konci března zamítl podnikatelovu žádost o propuštění.

"Okresní soud v Ústí nad Labem rozhodl o žádosti obviněného Daniela Ježka o propuštění z vazby 20. března, přičemž jí zamítl," potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí okresního soudu Irena Jeřábková. Za Ježka se přitom před soudem zaručila rodina, ale například také jeho obchodní partner Milan Rampach.

Kauce ani dohled nestačily

Kauza ROP: podnikatel Daniel Ježek zůstává ve vazbě, aby nemohl ovlivňovat svědky

Číst článek

"Soud také rozhodl, že jeho vazbu nenahradil dohledem probačního úředníka, jak bylo panem obviněným navrhováno," upřesnila Jeřábková. Podnikatel podle ní nabízel také kauci. Kolik, to ale neupřesnila. Při posledním rozhodování to nicméně byl milion korun.

Známý severočeský byznysmen proti rozhodnutí soudu podal stížnost. "Samozřejmě," reagoval na dotaz, zda tak učinil, jeho obhájce Michael Kis. O vazbě tak v dohledné době rozhodne nadřízená instance. "V současné době se spis se stížností nachází u Krajského soudu v Ústí nad Labem," upřesnila Jeřábková.

Kauza ROP: došlo na mocné podnikatele i exhejtmanku

Mocní severočeští podnikatelé Daniel Ježek a Alexandr Novák podle vyšetřovatelů dokázali do čela úřadu ROP Severozápad, který rozhoduje o dotacích v Ústeckém a Karlovarském kraji, prosadit loajální lidi. Nejdříve Petra Vráblíka, který však postupně vypovídal poslušnost a proto ho nahradil Petr Kušnierz. Mezi podnikateli a úředníky panoval podle detektivů jednoznačný vztah podřízenosti a nadřízenosti.

"Kušnierz oslovoval Alexandra Nováka jako Kapitána, Daniela Ježka pak jako Pana Velkomožného," stojí v obvinění z loňského prosince. Kušnierz začal spolupracovat s policií a popsal jí, jak systém fungoval. Ježek byl podle něj "styčným důstojníkem", především on úkoloval a rozhodoval. Každou středu pak šéfové ROPu chodili do kanceláří byznymenů reportovat a naopak si odnášeli "notičky".

Systém podle detektivů fungoval v režimu 60 na 40. Přeloženo, 60 procent dotačních peněz proudilo na "tlačené" projekty v Ústeckém a zbytek na projekty v Karlovarském kraji. Podle kriminalistů tímto nezákonným způsobem úředníci posuzovali 541 projektů.

Ježek s Novákem podle vyšetřovatelů ze zákulisí rozhodovali o evropských miliardách, na ruku jim údajně šli politici i úředníci. V prosinci si kvůli machinacím v Regionálním operačním programu (ROP) přišli pro 24 lidí poté, co se rozmluvil bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz a systém údajných manipulací rozkryl. Detektivům například vypověděl, že Ježek se nechal oslovovat Pan Velkomožný a Novák Kapitán.

Okresní soud pak krátce po vypuknutí akce poslal Ježka jako jediného do vazby kvůli obavě z ovlivňování svědků, proti tomu se odvolal jak stíhaný byznysmen, tak státní zástupce. Krajský soud mu pak posléze přidal ještě útěkovou vazbu.

Soud: Utekl by jako Novák

Argumentoval tím, že Novák zmizel před stíháním v zahraničí a Ježek by se podle něj jako jeho blízký spolupracovník se zázemím v zahraničí mohl zachovat stejně. Nováka zadržela 24. prosince německá policie na základě evropského zatykače, soud ve Frankfurtu nad Mohanem by o jeho vydání do Česka měl rozhodovat v květnu.

Právě na zpřísnění vazby si Ježek stěžoval u Ústavního soudu, ani tam ale neuspěl. Podnikatel argumentoval, že má stálé povolání, bydliště i fungující rodinu a že útěk za hranice u něj nehrozí. Poukázal také na to, že ostatní policie stíhá na svobodě. Podle Ústavního soudu je ale naopak správné, že o vazbě soudy rozhodují individuálně.

"Pokud (krajský soud) i z těchto majetkových i osobních vazeb dovodil riziko, že by se stěžovatel při ponechání na svobodě mohl zachovat způsobem, jak již učinil Alexandr Novák, na nějž musel být vydán Evropský zatýkací rozkaz, nelze jeho závěrům cokoliv vytknout," stojí v usnesení. Ježkovu stížnost proti druhému ponechání ve vazbě krajský soud dosud neprojednal. "Určitě nerozhodovali, do minulého týdne spis ležel u okresního soudu," uvedl jeho advokát Kis.

Policie Ježka s Novákem, ale i bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo exstarostu Chebu Petra Navrátila stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účast na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme