Pivo venku je podle Babiše v pořádku, když ho pijete stranou. ‚Nejde o nutné občerstvení,‘ varuje policie

Policie v pátek ráno upozornila na twitteru, že by Češi neměli bezdůvodně chodit ven a jíst tam. Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly si ale lidé za určitých podmínek pivo u stánku dát mohou. Jeho postoj na twitteru už citoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Policie ale podobné chování nepovažuje za nutné občerstvení a může podobné případy, kdy lidé nařízení poruší, řešit domluvou nebo pokutou, odpověděla pro server iROZHLAS.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

„Stále platí, že lidé se nesmí srocovat ve skupinách více než dvou lidí a konzumovat na veřejnosti jen v případě nezbytně nutných. To určitě není pití piva u stánku a tak dále,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Babiš: Rozhodnou následující čtyři dny. Nesmíme polevit ani v nošení roušek, ani v omezení pohybu

Číst článek

Policie v pátek ráno také na twitteru napsala, že by lidé na veřejnosti neměli ani jíst nebo kouřit.

„Pokud na takové případy policie narazí, bude to řešit. Máme celou řadu prostředků, které můžeme využít při řešení přestupků – od domluvy až po pokutu uloženou na místě nebo postoupení správnímu orgánu, takže je to na individuální posouzení,“ upozornila Rendlová. Odvolala se na doporučení ministerstva zdravotnictví.

Náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula uvedl:

„Pokud si občan zakoupí potraviny (párek, pivo, zmrzlinu, atd.) u okénka, může je zkonzumovat v okolí, ale tak, že odejde alespoň 10 metrů stranou a dodrží minimální vzdálenost dva metry od ostatních konzumujících osob. Tato forma by měla být využívána pouze pro potřeby nutného občerstvení,“ napsal serveru iROZHLAS.cz. Dodal, že ministerstvo důrazně doporučuje, aby lidé jedli raději doma.

Babiš se zmrzlinou

Podobné doporučení od Prymuly dostal před necelými čtrnácti dny i premiér Andrej Babiš (ANO), který na procházce Prahou jedl zmrzlinu. „Není to nic proti rozhodnutím vlády. Lidé můžou chodit na procházku. Byl jsem překvapený, že to lidé vnímají negativně,“ řekl tehdy serveru Blesk.cz. Poradil, že si lidé mají uvolnit šňůrky na roušce.

„Máte pravdu, že mnohá veřejná vyjádření nám v současnosti moc práci neusnadňují. Ale pro nás je směrodatné to, jak vykládá nařízení orgán, který jej vydal. A to je ministerstvo zdravotnictví,“ odvětila redakci v souvislosti s tím Rendlová.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme