Jihlavě povládne čtyřčlenná koalice, primátorkou by mohla být Koubová. Vítězné ANO skončí v opozici

Radnici v krajské Jihlavě příští čtyři roky povede Fórum Jihlava s ODS, Žijeme Jihlavou! a lidovci. Zástupci těchto stran se na pátečním jednání dohodli na tom, že koaliční smlouvu podepíšou příští týden ve středu. Uvedla to Karolína Koubová z Fóra, která bude kandidovat na místo primátorky. Vítězné hnutí ANO tak skončí v opozici. Fórum získalo v komunálních volbách druhý nejvyšší počet hlasů.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Koubová (Fórum Jihlava) | Zdroj: Statutární město Jihlava

Koalice bude mít 20 hlasů v zastupitelstvu o 37 členech. „Podali jsme si na to ruku,“ řekla Koubová k jejímu vzniku. Uzavření dohody potvrdil také lídr občanských demokratů Petr Laštovička. V nejbližších dnech budou strany ještě pracovat na znění koaliční smlouvy. Ustavující zastupitelstvo by se v Jihlavě mělo konat 2. listopadu.

Koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL, která vedla jihlavskou radnici v posledních dvou letech, ve volbách ztratila většinu.

Podle memoranda, které vyjednávající strany podepsaly před týdnem, mělo rozhodnutí o nové koalici padnout do pátku. Ve středu ale byla jednání pozastavena kvůli neshodám kolem obsazení a fungování městské rady. Na pátečním jednání se podle Koubové podařilo najít schůdné řešení.

Rada bude mít nově devět členů namísto dosavadních 11. Fórum a ODS budou mít v radě po třech zástupcích, Žijeme Jihlavou! dva a lidovci obsadí jednu pozici. O místa tří náměstků se podle dohody rovným dílem podělí ODS, Žijeme Jihlavou! a lidovci.

O místa náměstků by se měli ucházet volební lídr občanských demokratů Petr Laštovička, Vít Zeman, který vedl kandidátku Žijeme Jihlavou! a dosavadní lidovecký náměstek primátora Jaromír Kalina.

Fórum by kromě primátorky mělo mít také jednoho uvolněného radního, na tuto pozici navrhne Daniela Škarku. Jako uvolněný by měl pro radnici pracovat také jeden ze zastupitelů.

„Tím by měl být Martin Laštovička za lidovce,“ řekla Koubová. Uvedla, že architekt Laštovička by se měl starat o městskou památkovou rezervaci a její další rozvoj.

Hnutí ANO si v posledních komunálních volbách v Jihlavě polepšilo o dva na deset mandátů, druhé Fórum získalo sedm míst v zastupitelstvu a ODS šest. Koalice Žijeme Jihlavou! složená z TOP 09, Zelených a Pirátů získala čtyři pozice. KDU-ČSL bude mít nově tři zastupitele a ČSSD dva. KSČM má tři mandáty a dva SPD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme