Nemusíme se rozhodovat mezi pacienty, odmítá šéf jihlavské nemocnice nedostatek plicních ventilátorů

Situace v Nemocnici Jihlava není tak kritická, aby se lékaři museli rozhodovat, které pacienty připojí na plicní ventilaci. Radiožurnálu to řekl ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Reagoval tak na facebookový příspěvek anesteziologa jihlavské nemocnice Bohdana Trnky, podle něhož se staří a nemocní pacienti nenapojují na ventilaci a umírají pod vlivem tišících léků.

Jihlava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Lékař svůj příspěvek uvodil narážkou na výroky, které covid-19 označují jen za „chřipečku“. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ne prosím, v této situaci určitě nejsme a doufám, že ani brzo nebudeme. Já bych to trochu upřesnil – kolega to napsal s určitou uměleckou licencí,“ vysvětlil Radiožurnálu Velev. Trnka dříve zveřejnil status, v němž popisoval zkušenosti z první linie boje s koronavirem. 

Lékař svůj příspěvek uvodil narážkou na výroky, které covid-19 označují jen za „chřipečku“. „Pracujeme na 300 procent ... lékaři, sestry, zdravotníci, nezdravotníci, management nemocnice. Děkuji všem nasazeným v péči o všechny nemocné. Práce se stává noční můrou,“ uvedl Trnka v příspěvku.

Nejvyšší nárůst do večera. V Česku zatím za středu přibylo 2622 lidí s covidem

Číst článek

„Měli jsme nějaká lůžka, která jsme měli vyhrazena pro ventilaci i s tím vědomím, že se zhoršuje epidemiologická situace a jejich kapacita se naplní třeba jenom ventilovanými pacienty s komplikací nebo plicním zánětem při nemoci covid-19. Ta se opravdu naplnila, nicméně máme nějaký epidemiologický plán a je připraveno v záloze ještě jednou tolik lůžek s ventilátory, která bychom mohli obsluhovat. Rozhodně nejsme v situaci, kdy bychom z důvodu nedostatku lůžek nebo personálu museli rozhodovat mezi pacienty,“ uvedl.

Podle Veleva se na ventilátory nepřipojují pacienti s těžce podlomeným zdravím, jejichž život ohrozí jakákoliv infekce. „Koronavirus nekoronavirus, je mezi námi část občanů, jejichž orgánové rezervy jsou vyčerpány. Těmto lidem nedokážeme život zlepšit, ani nijak smysluplně prodloužit, ani zachránit. Pokud se nakazí nějakou nemocí, nejen covidem-19, tak se nezachraňují, protože by to bylo proti lidskosti. Jsou to lidé na konci cesty a žádná rozumná zdravotní služba nemůže konec odvrátit,“ uvedl. V takovém případě se podle Veleva lékaři uchylují k paliativní péči, která má zmírnit pacientovy příznaky.

Záložní kapacity

V případě, že by došlo k naplnění kapacit, lze podle lékaře teoreticky převézt těžké pacienty do jiných nemocnic. „Odpovídám ale hypoteticky, protože většinou bývají ve velmi nestabilním stavu a převoz je pro ně velkým rizikem,“ objasnil.

Nemocnice už podle Veleva má přístup do databáze volných lůžek, vzhledem ke složitosti převozu nakažených jí ale nepovažuje za zásadní. „Dají se ale převézt pacienti necovidoví, asi bychom k tomu přikročili. Byla to ta situace, o níž psal kolega, kdy jsme ventilovali asi deset pacientů s covidovou infekcí a tři nebo čtyři, kteří byli jiné indikace. Jak jsem ale říkal, jsme připraveni ventilovat i na jednotkách intenzivní péče, takže ještě nedošlo k zahlcení systému. Máme záložní kapacity.“

Velev se vyjádřil také ke kritériím pro nasazení léku remdesivir, o jejichž přísnosti se Trnka ve svém statusu také zmínil „Remdesivir je primárně určen pro dospělé nad 12 let s těžkým průběhem onemocnění, kteří nemají závažná onemocnění, zejména jaterní a ledvinová, a mají těžký zápal plic, ale jsou ještě při vědomí. Věk, o němž se často mluví, není rozhodující faktor. Typickým omezením je těžké ledvinové selhání,“ upřesnil lékař.

Na situaci v jihlavské nemocnici reagoval také ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). „V Jihlavě je stále rezervní kapacita dvou lůžek intenzivní péče. Celý systém je nepochybně nastaven tak, že v rámci případné redistribuce jsme schopni pacienty z Jihlavy zavézt do okolních nemocnic. Systém splňuje naprosto standardní parametry. Pokud jde o ostatní pacienty, jistě jsou případy, které nejdou na ventilátory, ale to nemá žádnou souvislost s covidem-19. Jde o běžné postupy tak, jak se na jednotkách intenzivní péče používají.“

Od začátku pandemie se podle informací na webu krajských hygieniků v kraji nakazilo 3385 lidí a 29 z nich zemřelo. Z koronavirové nákazy se nyní na Vysočině léčí 1592 lidí. Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) bylo ve středu ráno v nemocnicích na Vysočině 114 lidí s covidem-19, aby se pro ně uvolnila další lůžka, začaly nemocnice omezovat neakutní péči.

Věra Štechrová, gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme