Na Jihlavsku se znovu nosí roušky, povinnost platí až do odvolání

V celém jihlavském okrese platí od úterních 15.00 znovu povinnost nosit roušky zejména ve vnitřních veřejných prostorách. S rouškou ale musejí počítat i účastníci venkovních hromadných akcí. Hygienici povinnost zavedli do odvolání kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem na Jihlavsku, za týden přibylo 14 nemocných

Sledujeme online Jihlava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykovo náměstí v Jihlavě.

Povinnost nosit roušky platí v celém jihlavském okrese od úterních 15.00 až do odvolání. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Roušky je znovu třeba používat v městské hromadné dopravě i ve službách, jako je pedikúra, masáže či holičství. Zákaz pohybu bez zakrytého nosu a úst neplatí pro stravovací služby. „Je to nepříjemné, člověk je z toho víc unavený, když v takovém vedru musí mít ještě roušku. A některé procedury se s rouškou prostě vykonávat nedají,“ řekla ČTK jedna z pracovnic jihlavského kosmetického studia Adam a Eva. Zřejmě bude muset snížit počet klientů, které denně obslouží.

Na povinnost používání roušek bude dohlížet i jihlavská městská policie. „Bude se jednat zejména o MHD, šoféři na to budou lidi upozorňovat, pokud na to lidi nebudou reflektovat, budou volat hlídku. Stejné to bude, jak to bylo dřív, v obchodních domech. Pokud zjistíme porušení, budeme to posílat správnímu orgánu, což je pro nás krajská hygienická stanice,“ řekl ČTK ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc.

Text pokračuje pod online reportáží.

Mimořádné opatření

Znění mimořádného opatření je dostupné na úředních deskách obcí, kde jsou většinou i další podrobnosti o koronaviru a nemoci covid-19. „Nejsme z toho samozřejmě nějak nadšení, ale bereme to jako nutné zlo,“ řekl k zavedení opatření starosta Ždírce na Jihlavsku Bohuslav Fiala. Kulturním či společenským akcím se podle něj lidé v obci spíš vyhýbají.

Na dětském táboře na Plzeňsku se minulý týden objevil koronavirus. Desítky lidí skončily v karanténě

Číst článek

Obec s asi 430 obyvateli ani nepronajímá kulturní sál, první veřejná akce je naplánovaná až na konec srpna. „Je to nepopulární opatření, nicméně podle mého je lepší skousnout zuby a vydržet než potom organizovat veřejné pohřby,“ řekl Fiala.

Podle krajské hygienické stanice se na Vysočině od začátku pandemie nakazilo koronavirem 225 lidí, 186 z nich se vyléčilo a čtyři lidé pozitivně testovaní na covid-19 zemřeli. Ještě 7. července bylo na Jihlavsku od začátku pandemie evidováno 30 nemocných, v úterý jich je 44. Počty ale začaly stoupat už před deseti dny po potvrzení prvního případu nákazy ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Současně starostka obce Martina Lisová oznámila, že se s příznaky potýkají další lidí. Nyní je v obci potvrzených 18 případů a dalších deset v Jihlavě.

ČTK, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme