Jihlavský soud se bude muset znovu zabývat kauzou Vitáskové. Musí doplnit důkazy

Okresní soud v Jihlavě bude muset znovu řešit kauzu bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové a její údajné zneužití pravomocí. Odvolací Krajský soud v Brně věc vrátil soudu prvního stupně k doplnění dokazování, potvrdila v pátek bez dalších detailů mluvčí brněnského soudu Eva Angyalossy.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Vitásková stála v čele úřadu sídlícího v Jihlavě v letech 2011 až 2017 | Foto: Zbyněk Pecák | Zdroj: CNC / Profimedia

Podle obžaloby Vitásková porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila své pravomoci, když jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. U okresního soudu dostala podmíněný trest.

Zeman na Hradě jednal s Vitáskovou. ‚Nebudu to komentovat,‘ říká bývalá ředitelka energetického úřadu

Číst článek

O rozhodnutí odvolacího soudu informoval v pátečním vydání deník Právo. Okresní soud v kauze vynesl rozsudek loni 21. listopadu. Vitáskové vyměřil za zneužití pravomoci úřední osoby podmíněný trest dva roky s odkladem na 30 měsíců.

Vesecká už dříve před soudem tvrdila, že potřebnou praxi, kterou požaduje energetický zákon, získala při řešení soudních případů týkajících se energetiky. Soud takovou argumentaci tehdy neuznal.

Finanční škoda

Státní zastupitelství původně Vitáskovou vinilo i z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Škoda v podobě vyplacené mzdy a odvodů podle rozsudku jihlavského soudu však nevznikla, i když jmenování Vesecké nebylo platné. Pro úřad fakticky pracovala, proto jí náleží odměna.

„Škoda ve smyslu zmenšení majetku České republiky nevznikla, tudíž nelze dovodit trestní odpovědnost obžalované,“ řekl tehdy soudce Zdeněk Chalupa.

Řešila plno případů v energetice, měla to v životopise, obhajovala Vitásková jmenování Vesecké

Číst článek

Obhájce Vitáskové požadoval zproštění obžaloby, proti rozsudku se odvolal. Státní zástupce pro ni chtěl nepodmíněný trest 3,5 roku vězení.

Délka soudního řízení

Soudce uložený nižší trest odůvodnil i délkou soudního řízení, které začalo v lednu 2016. Soud ale musel počkat na rozhodnutí o ústavní stížnosti a o výsledku jiného řízení, ve které hrozilo Vitáskové 8,5 roku vězení. Vrchní soud v Olomouci ji ale loni obžaloby zprostil.

Ústavní soud stížnost na nezákonnost domovních prohlídek a proti příslušnosti k jihlavskému soudu na jaře zamítl.

Vitásková stála v čele úřadu sídlícího v Jihlavě v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015.

Vitásková v minulosti kritizovala státní podporu solární energetiky. Miloš Zeman ji označil za bojovníka s takzvanými solárními barony a 28. října ji udělil státní vyznamenání, medaili za zásluhy I. stupně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme