U tří lidí máme podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, oznámil Blatný. Vrátili se ze Zanzibaru

U tří lidí v Česku existuje podezření na to, že se nakazili jihoafrickou mutaci koronaviru. Vrátili se ze Zanzibaru. Na twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vzorky se nyní zkoumají v laboratoři Státního zdravotního ústavu. Odborníci u nich udělají takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která má mutaci potvrdit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„U tří lidí z České republiky máme podezření na nákazu novým typem koronaviru, tzv. jihoafrickou mutaci. (...) Jedná se o osoby, které se vrátily ze Zanzibaru,“ uvedl ministr.

Jan Blatný: U tří lidí z ČR máme podezření na nákazu novým typem koronaviru, tzv. jihoafrickou mutaci. Vzorky jsou nyní v národní referenční laboratoři a byla zahájena jejich sekvenace k potvrzení. Jedná se o osoby, které se vrátily ze Zanzibaru.

13:27 – 23. 02. 2021

26 202

Podezření na jihoafrickou mutaci v úterý oznámili také jihomoravští hygienici. Odborníci uvádějí, že vakcíny, kterými se nyní proti covidu-19 v Česku očkuje, by proti jihoafrické mutaci nemusely být tak účinné.

Polsko se připravuje na třetí vlnu. Na severovýchodě země se objevila jihoafrická mutace koronaviru

Číst článek

Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali genom viru. V Česku se v poslední době šíří britská mutace koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní, ale například vakcína firmy AstraZeneca je proti ní podle vakcinologa Romana Chlíbka účinná.

Na britskou variantu by měl účinkovat i neregistrovaný lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který Česko objednalo a který má pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění. Podle imunologa Zdeňka Hela je ale tento lék neúčinný proti jihoafrické variantě.

Evropské země se snaží obrnit před mutacemi z Brazílie a JAR. Co o nakažlivějších variantách víme?

Číst článek

Jihoafrická mutace se už objevila v některých sousedních zemích. Šíří se v rakouském Tyrolsku a minulý týden první výskyt zaznamenalo Polsko. Je zřejmě nakažlivější než původní virus.

V pondělí v České republice laboratoře odhalily 11 233 nových případů koronaviru, zhruba o 2300 víc než před týdnem.

V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním covid-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie. Ministerstvo zdravotnictví jich v pondělí evidovalo 1329. Nemocniční péči vyžaduje více než 6500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme