Jihočeské i severomoravské řeky se uklidňují, meteorologové ale dál varují před bouřkami

Rozvodněné řeky v jižních Čechách i na severní Moravě klesají. Meteorologická předpověď na nejbližší hodiny a dny ale neslibuje žádný optimistický výhled. Zejména na Moravě hrozí silné bouřky s vydatnými srážkami. Záplavy si už vyžádaly 13 obětí. Odborníci zatím vyčíslili škody způsobené povodní za celou republiku na 5 a půl miliardy korun. V pondělí zasedla v Praze Ústřední povodňová komise. Zatím ale nechystá žádná zvláštní opatření, protože postižené kraje a obce situaci zvládají dobře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená silnice v obci Buková u Javorníku

Zničená silnice v obci Buková u Javorníku | Zdroj: ČTK

Hladiny rozvodněných jihočeských řek pozvolna opadávají. Třetí povodňový stupeň platí na jihu Čech už jen na řece Blanici. Druhý stupeň povodňové aktivity evidují hydrometeorologové na říčce Stropnici, na Vltavě ve Spolí a na přítoku do Husinecké přehrady. Podle Tomáše Vlasáka z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu by ale měly přijít další přeháňky a bouřky:

"Očekáváme, že během dneška a zítřka by se v jižních Čechách měly vyskytnout přeháňky nebo bouřky, které by lokálně mohly opět způsobit vzestupy. A to zejména v těch úsecích, kde platí povodňové stupně. Takže je možné, že v místech s výskytem silnějších srážek by mohlo dojít k opětovnému překročení vyšších, tedy druhých stupňů. Zatím to ale vypadá tak, že opětovné dosažení stavu ohrožení se nám jeví jako nepravděpodobné pro nejbližší dva dny."

Večer se přes jižní Čechy další bouřky skutečně přehnaly. Největší problémy způsobily na Prachaticku a na Českobudějovicku. Asi největší liják zasáhl Hlubokou nad Vltavou, která byla centrem večerních bouřek. Během chvíle tam spadlo 30 milimetrů srážek.

Na Prachaticku se přehnala bouřka i přes Strunkovice nad Blanicí. Hladina řeky tam podle starosty během hodiny stoupla o 20 až 30 centimetrů a dostala se do dalších čtyř domů.

Podívejte se také na aktuální předpověď počasí!

Tam, kde voda ohrožovala obydlí, byla nařízena evakuace. V noci na pondělí se čekala kulminace u většiny toků v jižních Čechách. Někteří lidé se už díky klesající vodě mohli vrátit do svých domovů. Například žáci v Protivíně ale pro jistotu kvůli záplavám dostali ředitelské volno. Protipovodňová opatření stále trvají, včetně zákazu vstupu do zaplavených oblastí.

V noci pršelo i v Moravskoslezském kraji. Déšť ale nebyl tak hustý, aby se řeky znovu vylily z břehů. V tuto chvíli platí druhý stupeň povodňové aktivity na třech místech - na Vidnávce ve Vidnavě, na Lučině v Bludovicích a v Bartošovicích na Odře.

Meteorologové ale varují, že Moravskoslezskému a Olomouckému kraji hrozí silné bouřky s velmi nebezpečnými doprovodnými jevy. Menší toky tak mohou opět stoupat. Může na nich být vyhlášen druhý i třetí stupeň povodňového aktivity, tedy pohotovost a ohrožení. Radiožurnálu to potvrdil meteorolog Pavel Šimandl:

"V průběhu dnešního dne, zejména odpoledne a večer se budou bouřky vytvářet a mohou být doprovázeny jak přívalovými srážkami, tak kroupami a silným nárazovým větrem. Největší pravděpodobnost výskytu těchto bouřek je právě na Moravě a ve Slezsku, menší v Čechách." Podle posledních informací Moravskoslezský kraj prodloužil stav nebezpečí na Jesenicku až do 15. července.

V Ranním Radiožurnálu mluvil o stavu na Otavě místostarosta jihočeského Písku Vojtěch Bubník. Záznam jeho odpovědí najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Hygienici: Epidemie v oblastech postižených povodněmi zatím nehrozí

V pondělí ráno se v Praze sešla Ústřední povodňová komise, která jednala o situaci v oblastech postižených povodněmi. Armáda potvrdila, že nasadí dalších sto vojáků na Jesenicku. Kraje a obce situaci podle Ústřední povodňové komise zvládají.

Jak řekl Radiožurnálu po jednání komise hlavní hygienik České republiky Michael Vít, epidemie v postižených oblastech zatím nehrozí: "Já jsem informoval o epidemiologické situaci, protože je zde obava, aby se nerozšířily epidemie například průjmových onemocnění. Zhodnotili jsme, že je situace v současné době pod kontrolou. Pokračujeme v běžném monitorování pitných vod. Řekli jsme, že po vyčištění individuálních zdrojů studní, provedeme všude kontroly na náklady krajských hygienických stranic."

Následky povodní pravděpodobně převýší škody z velké vody v roce 2006

Následky povodní pravděpodobně převýší škody povodní v roce 2006. Potvrdil to ministr životního prostředí Ladislav Miko: "Samozřejmě bude záležet na dalším průběhu počasí - zatím není jisté, není stabilní až do čtvrtka. Takže musíme být velmi opatrní a musíme očekávat, zda se ty škody nenavýší. To vyčíslování stále probíhá. Odhady jsou takové, že by ta hodnota mohla dosáhnout stejné výše nebo být i vyšší jako u povodní v roce 2006, což je kolem pěti miliard korun."

V Moravskoslezském kraji povodně přímo postihly více než čtyři a půl tisíce lidí. Zasáhly celkem 23 obcí a zaplavily přes 900 domů. U dvanácti z nich už statici rozhodli o demolici. Takový průběžný odhad škod zveřejnil Krajský úřad v Ostravě. Podle mluvčí kraje Šárky Vlčkové se zvětšuje také počet vážně poškozených silničních úseků.

"Zničeno bylo 44 mostů a 25 lávek. Pracovníci Krajského úřadu v Ostravě začnou v nejbližších dnech přímo v postižených obcích vyplácet ze zajišťovacího fondu dvacet tisíc korun na zaplavený dům. Občané budou o postupu vyplácení finančních prostředků řádně a včas informováni."

Klaus vyjádřil soustrast obětem povodní, ocenil záchranáře

Prezident Václav Klaus dnes vyjádřil soustrast obětem povodní. Záchranářům poděkoval za jejich profesionální práci a ocenil i ostatní občany za dobrovolnou pomoc a solidaritu:

"Já bych chtěl vyjádřit obrovský dík všem občanům, kteří se tak intenzivně zapojili do povodňové a postpovodňové situace, kteří vyjádřili svou solidaritu s oběťmi povodní. A současně bych chtěl vyjádřit soustrast těm, kteří se stali těmi nejtragičtějšími oběťmi těchto povodní."

Povodně pustoší také Rakousko, Německo a Polsko. Stav ohrožení vyhlásilo i několik obcí na Slovensku v oblasti Bardejova, Kysuc a Oravy. Záplavová vlna se sune i Dunajem a ohrožuje Maďarsko.

O záplavách si můžete také přečíst:
Výstraha meteorologů před povodněmi potrvá zřejmě až do čtvrtka
Povodně si vyžádaly už třináct obětí
Hasiči na Jesenicku našli už dvanáctou oběť povodní
Silné deště opět rozvodnily řeky v oblasti Jeseníků
S odklízením následků povodní pomáhají vojáci
Pojišťovny: Lidé by měli před úklidem po povodni zdokumentovat škody
ŘSD: Škody na silnicích po povodni budou kolem miliardy korun
Hladiny řek už na většině míst kulminovaly a začínají klesat
Počet obětí záplav na Moravě dále stoupl
Záplavy si už vyžádaly deset obětí
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze
Moravu postihly záplavy, v Novém Jičíně si vyžádaly život jedné ženy
Záplavy budou hrozit na jihu Čech a severu Moravy do čtvrtka

Marika Táborská, Pavlína Fendeková, Katarína Brezovská, Nikola Bojčev, Zbyněk Zykmund, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme