Jihočeské řeky stoupají, na Vydře a Otavě ohrožení

Vytrvalý déšt zvedl hladiny jihočeských řek. Stav ohrožení platí na Vydře v Modravě a odpoledne ho vyhlásili i na Otavě v Sušici. V pohotovosti jsou hlavně hasiči, protože voda bude večer ještě kulminovat. Přesto by nebezpečí velkých povodní hrozit nemělo. V Sušici náhlý příval vody málem odnesl desetiletého chlapce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň | Foto: Jan Rosenauer

Už 3. stupeň povodňové aktivity je vyhlášen na řece Vydře v šumavské Modravě. Průtok vody tam dosahuje rychlosti 62 kubíků za vteřinu. Druhý povodňový stupeň platí na horních tocích Úhlavy, Vltavy a Radbuzy. Pohotovost mají také v Domažlicích na říčce Zubřině.

Na některých místech, například v obci Špičák a v Nýrsku, museli zasahovat hasiči a čerpat vodu ze zatopených sklepů rodinných domů i několika rekreačních zařízení. Vinou silného deště se tam také rozvodnil potok. K čerpání vody z objektu firmy Stavebniny Nýrsko vyjížděli dopoledne dobrovolní hasiči. Voda zaplavila objekt firmy ucpanými kanály, které nestačily pohltit přívaly dešťové vody.

V Sušici hasiči zachraňovali chlapce, který se ocitl doslova v zajetí vody. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí krajských hasičů František Vaško, desetiletý chlapec se šel patrně podívat na velkou vodu. Můstek, na kterém stál, však náhle obklopila voda z řeky Otavy. Hasiči naštěstí během osmi minut chlapce pomocí lana ze sevření živlu zachránili.

Podle operačního důstojníka Františka Hraničky z Hasičského záchranného sboru v Klatovech je největší nebezpečí povodní zažehnáno. "Na Sušicku je to celkem v poklidu, voda ještě trochu zlobí v Horažďovicích, jinak nejsou na okrese hlášeny žádné zprávy o zhoršení situace," informoval Hranička.

Jana Mertová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme