Jihočeský kraj bude za pacienty hradit regulační poplatky

Jihočeští krajští zastupitelé schválili úhradu poplatků za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních a lékárnách. Od února mohou lidé podepsat darovací smlouvu a dostat darem od kraje poplatek za ošetření, hospitalizaci a recept na léky. Celkem kraj na úhradu poplatků ve svém rozpočtu vyčlenil 100 milionů korun. O poplatcích jedná i Liberecký kraj, měl by je za pacienty hradit od února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat pro platbu regulačního poplatku | Foto: Marián Vojtek

Je tedy zřejmé, že od pondělí přibude lékáren, kde lidé stojí dlouhé fronty - taková je zkušenost ze středních Čech, kde kraj už v krajských nemocnicích a lékárnách poplatky za pacienty hradí.

O poplatcích má jednat i Senát

Poplatky ve zdravotnictví by všude mohla zrušit horní komora parlamentu. Senátní výbor pro zdravotnictví ale doporučil senátorům, aby zákon tak, jak jim přišel ze sněmovny, nepodpořili. Navrhuje zrušit poplatky jen pro děti. Co se tedy bude dít dál?

Schůze Senátu začne zítra, díky většině ODS a KDU-ČSL by ale senátoři mohli doporučení výboru podpořit. Senátorská verze změny zákona ale bude mít problémy ve sněmovně, kde by musela získat většinu hlasů přítomných poslanců a své výhrady už dali najevo dvě poslankyně Strany zelených.

Pokud by poslanci neschválili ani senátní ani svou původní podobu novely - systém poplatků by fungoval dál beze změn. Zdá se tedy, že jakákoli úprava vyvolá lavinu stížností.

Na současný stav, kdy poplatky pacienti neplatí jen někde si stěžují majitelé lékáren. Těm soud nevyhověl v žádosti o předběžné opatření a krajům to nezakázal. Majitelé lékáren přesto trvají na projednání své žaloby.

Pokud by poplatky zákonodárci zrušili v případě dětí, už se ozvali pediatři, že v takovém případě pokud by jim propad příjmů nevyrovnaly pojišťovny, tak by přestali nabízet výhody - jako je otevírací doba nebo objednání na přesný čas.

Zrušení poplatků odhlasovala v prosinci Poslanecká sněmovna . Pro zrušení tehdy bylo 97 ze 104 poslanců, kteří hlasovali. Ruku pro zvedli všichni přítomní sociální demokraté a komunisté, přidal se k nim i bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý.Valná většina koaličních zákonodárců se hlasování nezúčastnila, několik bylo proti. Zdržel se jen lidovec Ludvík Hovorka.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme