Jihočeský kraj dal zelenou dostavbě Temelína, získá za to miliardy korun

Jihočeský kraj bude podporovat dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Zastupitelé dnes zrušili usnesení z roku 2004, ve kterém vyslovili nesouhlas se záměrem vybudovat 3. a 4. blok jaderné elektrárny. Krajská reprezentace navíc vyjednala se společností ČEZ kompenzace pro kraj. Nic se ale nemění na odmítavém postoji kraje k případnému vybudování podzemního úložiště jaderného odpadu v regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Věra Luptáková

"My jsme revokovali usnesení z roku 2004, kterým tehdejší politická reprezentace vyslovila nesouhlas s dvěmi věcmi. Jednak s dostavbou třetího a čtvrtého bloku Temelína, jednak s výstavbou hlubinného úložiště v jižních Čechách. Po dnešním rozhodnutí zastupitelstva platí, že Jihočeský kraj se staví za dostavbu třetího a čtvrtého bloku, ale nadále trvá nesouhlas s hlubinným úložištěm," řekl hejtman kraje Jiří Zimola po jednání zastupitelstva.

Kraj podle Zimoly vyjednal se společností ČEZ smlouvu, podle které energetická společnosti investuje do oblasti v příštích deseti letech zhruba čtyři miliardy korun:

"Nyní se na základě schválené rámcové smlouvy do jižních Čech přinesou peníze, které budou dosahovat až čtyř miliard korun. A to jsou peníze, které nesouvisí s vlastní výstavbou Temelína. Jde o opravy silnic, případný lobbing v rámci stavby dálnice, ale i sponzorské a reklamní akce, které ČEZ bude v jižních Čechách podporovat."

Podle zastupitele za KSČM Luboše Dvořáka s rozhodnutím jihočeského zastupitelstva souhlasí i opoziční komunisté: "Jsme s tím, že k tomu skutečně už konečně došlo, velice spokojeni, podporujeme to. Myslíme si, že i ty benefity, které nějakým způsobem kraj vyjednal, jsou v rozumné míře nastaveny. Asi o moc víc dosáhnout nešlo. Takže jsme přesvědčeni o tom, že je to dobrá cesta, a budeme ji plně podporovat dál."

Ivan Mls, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme