Sníh způsobil kalamitu. Na jihu Čech je stále přes čtyři tisíce domácností bez proudu

Na jihu Čech stále zůstává po sněhové kalamitě asi 4000 domácností bez elektrického proudu. Jedná se hlavně o lokality v okolí lipenské přehrady. Distribuční společnost E.ON poruchy neustále odstraňuje. Místa bez proudu, která jsou trvale obyvatelná, možná budou opět odebírat elektřinu ještě během dneška. Řekl to mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

České Budějovice (Aktualizováno: 17:20 28. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energetici opravují izolátory na elektrickém vedení u lokality Lojzovy Paseky u Frymburku na Českokrumlovsku, které v noci na 28. dubna vyřadil z provozu mokrý sníh a padající stromy. | Zdroj: ČTK

„Odpoledne se nám podařilo odstranit poruchy v oblasti Frymburku, Černé v Pošumaví a Husince. Nejcitlivější situace zatím stále zůstává v okolí Volar a Lipna,“ řekl Vácha. Dodal, že v případě příznivé situace budou v sobotu bez elektřiny jen místa v rekreačních objektech. „Ovšem uvidíme, jak to bude vypadat, protože máme informace, že na Šumavě a ve vyšších polohách opět začalo sněžit,“ řekl.

Na jihočeských silnicích byl dnes ráno vyhlášen kalamitní stav. Ten policisté po poledni odvolali. Na Prachaticku, Českokrumlovsku a jihu Českobudějovicka byla některé komunikace neprůjezdné kvůli popadaným stromům a sněhu na vozovce, na některých železničních tratích kvůli popadaným stromům nejezdí osobní vlaky. Hasiči měli od půlnoci jen během téměř 200 výjezdů, řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

„Upozorňujeme řidiče, aby nadále dbali zvýšené opatrnosti při jízdě jihočeským kraje,“ uvedl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Vlaky nejezdily, domácnosti byly bez proudu

Stromy spadly i na některé šumavské železniční tratě určené pro osobní přepravu. „Nejezdí se Rybník - Lipno, Vimperk - Bohumilice, Prachatice - Husinec a Volary - Zbytiny," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař.

Obyvatele centra Prahy ruší noční doprava, radnice omezí provoz u Staroměstského náměstí

Číst článek

„Autobusovou dopravu se bohužel nepodařilo zajistit vzhledem k tomu, že jsou nesjízdné silnice," řekl mluvčí ŘD Joklík.

Přes 10 tisíc domácností na jihu Čech je bez proudu, společnost E.ON poruchy odstraňuje, situaci ale komplikují nesjízdné silnice, na nichž leží sněhem polámané stromy.

V kraji platí do sobotního poledne výstraha meteorologů před vydatným deštěm. V noci na pátek byly silné srážky především na Šumavě a v podhůří Šumavy. „Nejvíce pršelo na Churáňově, 21 milimetrů, a v Křemži 22 milimetrů. Ve vyšších polohách bude asi hodně sněhu," řekl Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V pátek bude přes den zataženo a déšť se sněhem. Sněžit bude jenom v polohách nad 800 metrů. "V nižších polohách s deštěm, teploty čtyři až sedm stupňů," řekl Hintermüller.

Radnice v Rosicích omezila v centru rychlost na 30 km/h, přednost je jen zprava

Číst článek

 

Problémy hlásila i Vysočina

Sníh způsobil komplikace také na Vysočině. Dopravu ztěžovalo sněžení, místy nemohly vyjet kamiony a autobusy. Největší problémy způsobil sníh na Jihlavsku a na Žďársku, řekl Tomáš Krejčí z dispečinku krajské správy a údržby.

Staly se i dopravní nehody. Na vozovkách leželo do tří centimetrů sněhu. Teploty se v kraji pohybovaly kolem nuly, odpoledne by měly stoupnout ke čtyřem až sedmi stupňům.
Silničáři vyjeli se sypači, na hlavním tahu I/38 z Jihlavy směrem na Stonařov a na Štoky shrnuli sníh z vozovky traktory s radnicemi.

Sníh a kalamita na jihu Čech | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Podle Centra dopravních informací havarovalo ráno nákladní auto u obce Černá na Žďársku. Osobní auto se převrátilo u Bohdalova na trase mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou.

Dispečeři autobusových dopravců hlásili silničářům obtížně průjezdné úseky také u Pavlova a Příseky na Jihlavsku a mezi Novým Městem na Moravě a Jimramovem.

Na Vysočině bude v pátek podle meteorologů zataženo. Po ránu se ještě bude objevovat sněžení nebo déšť se sněhem, později bude pršet.

Královéhradecko bojovalo se sněhem

Komplikace byly i v Královéhradeckém kraji, kde v noci a časně ráno sněžilo. Silničáři na prohrnování a solení silnic nasadili 15 sypačů. Rozbředlý sníh zůstával na cestách zejména v Krkonoších, na Náchodsku a v Orlických horách. Všechny silnice byly s opatrností sjízdné, žádnou nemuseli silničáři uzavřít.

Před osmou hodinou ráno byl zhruba na půl hodiny uzavřen hraniční přechod v Náchodě - Bělovsi, a to pro vjezd kamionů do Česka. „Kamiony v Polsku měly kvůli sněžení problémy. O dočasné uzavření přechodu požádala polská strana," řekla mluvčí policie Iva Kormošová. Od 8.10 byl přechod opět normálně průjezdný.

Tající sníh a silný déšť zvedá hladiny řek v Moravskoslezském kraji

Číst článek

Policie neměla v kraji kvůli sněžení do dnešních 8.20 hlášenou žádnou dopravní nehodu, uvedla Kormošová. "Problém byl jen na silnici mezi Novým Hrádkem a Borovou na Náchodsku, která byla kvůli sněžení časně ráno asi dvě hodiny nesjízdná," uvedla.

Sněžení zasáhlo hlavně severní a východní část kraje, v nižších polohách do 500 metrů nad mořem sníh tál. "Nejvíce sněžilo v Krkonoších, na Broumovsku, v Orlických horách. Sníh se držel i v okolí Náchoda a Nového Města nad Metují," řekl Noháček. Sněžení v takové síle na konci dubna podle něj není obvyklé.

Náledí na Brunálsku

Vydatné sněžení a náledí komplikovaly dopravu také na Bruntálsku, policisté mluvili o sněhové kalamitě. Vyzývali proto řidiče, aby raději nevyjížděli na silnice spojující Šumpersko, Jesenicko a Bruntálsko. 

„Zrána byly komplikace hlavně na silnici I/11 u obce Malé Štáhle, kde napadlo až deset centimetrů sněhu. Uvízly tam dva kamiony a náš sypač. Silnice už ale byla před osmou hodinou průjezdná," řekla mluvčí moravskoslezských silničářů Simona Součková.

Na dálnici D1 je další omezení, silničáři modernizují úsek na Pelhřimovsku

Číst článek

Dodala, že na silnici spojující Horní Město a Tvrdkov měly problémy osobní auta a kamion na letních gumách, také tento úsek je už podle Součkové průjezdný. "V terénu je všechna dostupná technika, silničáři v oblasti mají nejvyšší pohotovost. V nejvyšších polohách, například na Vidlích napadlo až 15 centimetrů sněhu," dodala.

„Nabádáme řidiče všech motorových vozidel, aby necestovali po úsecích silnic první třídy čísla I/11 a I/45 spojující Šumpersko, Jesenicko a Bruntálsko. V této lokalitě je sněhová kalamita doplněná i náledím. Průjezd je velmi složitý a komplikovaný," uvedl Černohorský. Obezřetní by měli být hlavně řidiči, kteří již vyměnili zimní pneumatiky za letní. Vůbec by neměli do vyjmenovaných míst jezdit.

 

ČRo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme