Jihočeský kraj má nové vedení. Strany podepsaly koaliční dohodu, hejtmankou bude Stráská

Zástupci ČSSD, uskupení Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012 podepsali koaliční dohodu. Subjekty budou vládnout kraji s těsnou většinou zastupitelů, kterých mají v součtu 28 z 55. Novou hejtmankou se stane Ivana Stráská (ČSSD). Na čtvrtečním mimořádném zasedání zastupitelstva nahradí v čele kraje svého stranického kolegu Jiřího Zimolu, který ohlásil, že na místo hejtmana rezignuje.

České Budějovice (Aktualizováno: 9:22 26. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivana Stráská | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

„Věříme, že koalice bude pevná, i když má většinu jen jednoho zastupitele. Neplánujeme, že bychom se opírali o opozici, ale přejeme si, aby její připomínky byly věcné a Jihočeský kraj fungoval tak, jak tomu bylo v posledních letech," řekl Zimola.

Nová koalice si na základě dohody rozdělila vedoucí pozice. Stráskou budou zastupovat náměstci Josef Knot (Pro Jižní Čechy), Jaromír Novák (ČSSD), Zdeněk Dvořák (KDU-ČSL) a Pavel Hroch (Jihočeši 2012). V jedenáctičlenné radě budou mít čtyři zástupce sociální demokraté, tři Pro Jižní Čechy a po dvou KDU-ČSL a Jihočeši 2012.

Nová jihočeská koalice rozhodla o nástupci Zimoly. Hejtmankou se stane Stráská z ČSSD

Číst článek

ČSSD zůstal resort financí a veřejných zakázek a Jihočechům 2012 životního prostředí. KDU-ČSL dostalo na starost školství a sociální služby a Sdružení Pro Jižní Čechy investice a dopravu. Partneři se shodli na tom, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení Jihočeských nemocnic. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha minulý týden uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí jej bývalá ministryně zdravotnictví a nyní krajská zastupitelka Zuzana Roithová z KDU-ČSL.

ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun. Výše příjmu se nelíbí ani současným koaličním partnerům. „Věříme, že plánované změny ušetří řádově miliony korun ročně. Tyto peníze pak chceme přerozdělit mezi lékaře a sestry," uvedl předseda jihočeské KDU-ČSL Jan Bartošek.

ANO koalici nesestavilo

K volbě nového vedení kraje chtějí koaliční partneři využít mimořádné zasedání zastupitelstva, které je svolané na čtvrtek. „Chtěli bychom zvolit jak hejtmana, tak náměstky rady," potvrdil Českému rozhlasu České Budějovice Pavel Hroch z hnutí Jihočeši 2012.

Koalice nahradila dosavadní alianci, kterou tvořilo ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Spolupráce těchto tří subjektů skončila hlavně kvůli sporům ohledně financování vedoucích představitelů krajem řízené společnosti Jihočeské nemocnice.

ANO, druhý nejsilnější politický subjekt při podzimních krajských volbách na jihu Čech, tak míří do opozice.

Po rozpadu předchozí koalice se snažilo novou koalici vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro Jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách i komunisté.

Lucie Hochmanová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme