Jihočeský kraj podal žalobu kvůli Šumavě. Vadí mu způsob projednávání nových zón ochrany v národním parku

Jihočeský kraj podal správní žalobu na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí. Kraj tvrdí, že jej obě instituce prakticky vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón ochrany přírody v Národním parku Šumava. Nové vymezení oblastí má rozdělit park na čtyři území. V tom s nejpřísnějším režimem se nebude zasahovat a taková pravidla budou platit pro 27 procent rozlohy národního parku.

České Budějovice (Aktualizováno: 14:34 9. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Klaudie Richterová | Zdroj: Český rozhlas

Podle Jihočeského kraje jde o zásadní krok, kterému neodpovídala diskuse k problematice. Zástupci Jihočeského kraje v tiskové zprávě napsali, že k podání žaloby je vedl dlouhodobý vývoj.

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská z ČSSD řekla, že postup projednávání nových zón, které budou platit 15 let, byl naprosto nepřijatelný.

‚Lživý, hloupý nesmysl.‘ Kampaň Jihočeského kraje za dva miliony nazvaná Šance pro Šumavu čelí kritice

Číst článek

„Máme za to, že bylo zasaženo nejen do práv Jihočeského kraje, který je podle zákona o krajích povinen pečovat o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů, ale i do všech práv jeho občanů s ohledem na právo na příznivé životní prostředí, jak vyplývá z článku 35 Listiny základních práv a svobod,“ uvedla Stráská.

Ředitel NP Šumava Pavel Hubený kvůli novým zónám osobně jednal se zástupci obcí, Plzeňského i Jihočeského kraje. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí parku Jan Dvořák.

„Před samotným hlasováním rady NP Šumava o zonaci proběhlo několik seminářů i za účasti Jihočeského kraje. V některých šumavských obcích navíc o tom hlasovali i ve svých zastupitelstvech,“ napsal Dvořák.

Rada šumavského parku, jejímž členem je i Jihočeský kraj, nakonec zonaci schválila na svém zasedání, když pro hlasovalo 29 z 41 přítomných členů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme