Jihočeský kraj usiluje o co nejprostupnější hranici

Nadcházející vstup České republiky do schengenského prostoru vyžaduje i úpravy hraničních přechodů. Je nutné odstranit řadu překážek. Jihočeský kraj má na hranici s Německem a Rakouskem na silnicích II. a III. tříd celkem sedm přechodů. Podle slov vicehejtmana Robina Schinka je kraj připravený hraniční přechody co nejdříve zprůjezdnit. Jedná se také o budoucnosti nepřístupných klidových zón. Už nyní je jasné, že úsek, kde bude možno na Šumavě přecházet hranici, se prodlouží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava

Šumava | Foto: Jiří Kálal

"Prvním krokem, který chceme na přechodech udělat, bude označení dopravního značení jak svislého, tak vodorovného. To svislé dopravní značení chceme realizovat na naše náklady, na náklady kraje ještě do konce letošního roku, tak aby to bylo připraveno od začátku roku, kdy začnou platit Schengenské dohody. Ostatní opatření uděláme následně, jak nám to dovolí klimatické podmínky. Vodorovné dopravní značení a ostrůvky můžeme dělat až nebude sníh. To znamená někdy brzo na jaře," řekl Českému rozhlasu Schinko.

Přáním kraje je také co nejprostupnější hranice v oblasti Šumavy. Ekologové se ale obávají možného narušení ochrany přírody v nepřístupných klidových územích. Připravili však určité ústupky v novém návštěvním řádu, který v šumavské rezervaci začne platit od jara.

Mluvčí Správy parku Radovan Holub Českému rozhlasu potvrdil, že úsek, kde bude možno na Šumavě přecházet hranici, se prodlouží. "K 64 kilometrům prostupné hranice po Schengenu by mělo přibít ještě 10 kilometrů prostupné hranice u Železné Rudy. Jinak se nebudou podmínky měnit nebo příliš měnit. Ta území, která byla jako klidová nepřístupná, budou nepřístupná i nadále. Jejich kategorizace nebo začlenění do systému ochrany území budou ale jiné," uvedl Holub.

Park by měl od příštího jara statut klidových území zrušit. Nahradí jej novým ochranným režimem. Proto Správa Národního parku a Chráněná krajinná oblast Šumava ustupují od vyznačování klidových území parku zákazovými tabulemi, jak se původně plánovalo. Řada lokalit však zůstane nepřístupná i příští rok, například velká část území Královský hvozd, Trojmezná, Modravské slatě a část pravého břehu Lipna.

Pavlína Fendeková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme