Jihočeští záchranáři simulují únik radiace z Temelína

Dvoudenní cvičení Zóna 2010 má prověřit připravenost devíti stovek záchranářů na případnou havárii v jaderné elektrárně Temelín a únik radiace do okolí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled | Foto: Informační centrum JETE

Členové krizových štábů, hasiči, vojáci a záchranáři prověří součinnost integrovaného záchranného systému na jihu Čech. Simulovaně vyhlásí stav nebezpečí v kraji a nouzový stav.

Byť jde o jedno z největších cvičení svého druhu, běžného života obyvatel v okolí elektrárny se takřka nedotkne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Mls o cvičení bezpečnostních složek Zóna 2010

„Nebudeme přenášet další činnosti do omezení provozu na komunikacích nebo činnosti hospodářských subjektů a soukromníků ve vnější zóně havarijního plánování,“ vysvětluje tajemník bezpečností rady kraje Stanislav Mrvka.

Jak dodává šéf jihočeských hasičů Lubomír Bureš, neozvou se ani sirény. „Sirény se zkoušejí každý měsíc a není potřeba se ubezpečovat, že fungují.“

Cvičení podle scénáře

Okolo sedmé hodiny ranní by mělo podle scénáře dojít k prasknutí primárního chladícího potrubí u reaktoru, tím by se postupně začaly přehřívat palivové články v aktivní zóně reaktoru. Do scénáře bylo vsunuto také selhání všech havarijních systémů a úplnou ztrátu vnějšího elektrického napájení, což znamená, že řada zařízení není pod proudem.

Stav systému by se začal zhoršovat už po šesté hodině. Informaci o stavu by ihned získal vedoucí krizového štábu, následně hejtman Jihočeského kraje, prostřednictvím bezpečnostní rady státu by byl informován i premiér.

Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí tvrdí, že jsou cvičení nedostatečná. Prý se týkají pouze zóny v okruhu 13 kilometrů okolo Temelína a to je málo.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové má smysl plánovat a připravovat konkrétní postupy jen do určité vzdálenosti:

Přehrát

00:00 / 00:00

Drábová.mp3

„Velikost zóny havarijního plánování okolo Temelína odpovídá tomu, co je ve světě obvyklé. To ale neznamená, že kdyby ta situace byla natolik závažná, že by bylo třeba chránit lidi za tou zónou, že by se nic nedělo. Radiační havárie je jedna z celé řady možných krizových situací. Z 95 procent znamená stejné postupy a stejná opatření jako například průmyslová katastrofa v chemičce nebo přírodní katastrofa. A o tom se málo mluví. Náš integrovaný záchranný systém je opravdu připraven lidem v jakékoli situaci pomoci.“

Praktickou součást činnosti, jako například rozvinutí dekontaminačního pracoviště, si cvičící vyzkoušejí v uzavřeném areálu vojenského letiště v Bechyni.

Pravidelná součinnostní cvičení se opakují ve tříletých intervalech. Letošní novinkou například bude regionální krizový štáb, který si zřídí Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Ivan Mls, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme