Nenechám se zastrašit několika brněnskými funkcionáři, reagoval Sobotka na výzvu ke složení mandátu

Jihomoravští sociální demokraté v sobotu vyzvali dosavadního premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát. Na krajské konferenci v Břeclavi ho označili za viníka neúspěchu ČSSD v letošních sněmovních volbách. Sobotka mandát poslance složit nehodlá. Nenechám se zastrašit předem organizovaným nátlakem několika brněnských funkcionářů, sdělil.

Aktualizováno Břeclav (Aktualizováno: 20:40 25. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na snímku z října 2017

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na snímku z října 2017 | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Návrh usnesení podpořilo 78 členů, 33 bylo proti a 14 se zdrželo. Přednesl ho starosta Brna-Černovic a sociální demokrat Pavel Blažík. „Ten výsledek voleb nelze značit jinak než za debakl, to je evidentní. Pokud má ČSSD pomýšlet na nějaké budoucí zlepšení, tak musí radikálně změnit své vystupování, svoji politiku a svoje vrcholné představitele,“ řekl Radiožurnálu Blažík.

„Usnesení konstatuje, že hlavní politickou odpovědnost za debakl ČSSD nese pan Bohuslav Sobotka a zároveň krajská konference vyzvala Bohuslava Sobotku, aby vyvodil politickou odpovědnost a rezignoval na mandát poslance,“ řekl dál Blažík.

Proti hnědnutí ČSSD

Sobotka se cítí zavázán preferenčními hlasy voličů a nenechá se podle svých slov zastrašit ani odradit předem organizovaným nátlakem několika brněnských funkcionářů.

„Mandát poslance mám díky voličům ČSSD, kteří mi dali na jižní Moravě více než 7000 preferenčních hlasů, což by druhý nejlepší výsledek mezi kandidáty ČSSD v celé republice,“ uvedl Sobotka v sobotu večer. Jeho mateřská okresní organizace ve Vyškově navíc dosáhla nejlepšího výsledku strany v zemi. Není proto podle něj žádný důvod, aby odešel ze sněmovny. 

Sobotka dodal, že byl u obnovení ČSSD v roce 1989 a prosazoval sociálnědemokratické hodnoty v dobách dobrých i zlých. „Vždycky budu bojovat proti tomu, aby se z ČSSD stala hnědnoucí, nedemokratická a netolerantní strana,“ napsal v SMS zprávě.

Celé vedení ČSSD přijalo odpovědnost za výsledek voleb a na sjezdu odstoupí. Nevidím důvod, proč by se Bohuslav Sobotka měl vzdávat poslaneckého mandátu, který získal od voličů na jižní Moravě, neboť mimo jiné získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v ČSSD,“ reagoval na jihomoravskou výzvu místopředseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka napsal, že mediální hon na čarodějnice nemá smysl. Čeká nás sjezd, na kterém nepochybně dojde k výrazné obměně vedení sociální demokracie. Doufám, že nejen jihomoravská ČSSD má ambici poslat do čela strany schopné a neokoukané tváře, uvedl.

Michal Hašek se vrací do sněmovny. Za 1000 korun měsíčně bude dělat asistenta poslanci Běhounkovi

Číst článek

V Břeclavi v sobotu Sobotka, který z jižní Moravy pochází, nebyl. Podobně jako volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek nebo úřadující předseda strany Milan Chovanec. Řada ze zástupců strany to kritizovala. „Mohli slyšet zpětnou vazbu a slyšet názory členské základny na budoucí vývoj strany,“ uvedl například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Sám zmínil, že strana podle něj potřebuje určitý restart. On sám prý udělal tlustou čáru za svou profesionální politickou minulostí a dnes se živí něčím jiným. „Politika je mým koníčkem,“ uvedl Hašek, který před několika dny přijal pozici asistenta poslance Jiřího Běhounka, který se už přihlásil o pozici šéfa strany, jejíž celostátní vedení se bude volit zřejmě v únoru.

V Břeclavi v sobotu neobhájil pozici krajského šéfa ČSSD Roman Hanák, který byl v minulosti spojován se Sobotkou. Uspěla proti němu Naděžda Křemečková, která je i v regionu poměrně neznámým politikem. „Vždycky je to o tom, že někdo začíná jako nová tvář, kterou nikdo nezná. I kolegyně Křemečková musí dostat šanci. Je to určitá změna v tom, že v čele krajské organizace je žena, to už tady dlouho nebylo. Uvidíme, co to bude znamenat, zda bude více razantní,“ uvedl k její volbě Hašek.

Odchod ze strany v sobotu odznámil bývalý poslanec Jeroným Tejc. Širší vedení ČSSD podle něj odmítlo odpovědnost za volební debakl a restart ČSSD neumožní.

Tomáš Kremr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme