Jihomoravská ODS je rozpolcená. Kvůli velké koalici v Brně

Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka vyzval k rezignaci předsedu brněnské ODS Pavla Blažka a celou oblastní radu. Důvodem je její úterní rozhodnutí jít na velké radnici do koalice s ČSSD, přestože mohla uzavřít pravostředovou koalici a mít svého primátora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát města Brna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Na základě dohody obou stran má mít ODS většinu v radě města a ČSSD získá post primátora, opět pro Romana Onderku. Varianta velké koalice dostala přednost před pravostředovou koalicí ODS s TOP 09 a KDU-ČSL.

Podle Jiřího Kadrnky toto rozhodnutí poškodí celou jihomoravskou ODS a je v rozporu s přáním voličů i většiny brněnských členů - proto by rada měla obhájit svůj krok při mimořádném sněmu.

Kadrnka má prý na jedné straně stovky nesouhlasných reakcí členské základny, na druhé žádné racionální vysvětlení od brněnského vedení:

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka v pořadu Stalo se dnes

„Přestože jsem po tom pátral, tak jsem žádné racionální vysvětlení, kromě toho, že to je dobré pro Brno, nedostal."

„Druhou zásadní věcí je, že existoval reálný trojkoaliční projekt, který umožňoval ODS mít svého primátora Roberta Kotziana, a pro mě zcela nepochopitelně si 11 členů oblastní rady a 10 členů zastupitelského klubu odhlasovalo, že nechtějí svého primátora, že chtějí ve vedení města socialistu,“ řekl Kadrnka ve večerním pořadu Stalo se dnes a dodal:

„To si myslím, že je naprosto nepřípustné, voliči tomu nemůžou rozumět, a i proto jsem se za tento neobhajitelný krok, který ODS v městě Brně udělala, dneska na tiskové konferenci omluvil.“

V opozici na brněnské radnici zasednou vedle TOP 09 a lidovců ještě zelení a komunisté. Brněnské zastupitelstvo má 55 členů, ČSSD ve volbách zvítězila s 19 mandáty, ODS jich získala 14. Obě strany budou mít pohodlnou většinu 33 křesel.

Ivan Holas, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme